gototopgototop
понедељак, 19. септембар 2016. Претвори у пдф Одштампај текст Проследи текст
Излагање министра Дачића на 17. самиту Покрета несврстаних
+ larger fontnormal font- Smaller font
pnz dacic_govor_19920161Иступање првог потпредседника Владе Србије и министра спољних послова Ивице Дачића на 17. самиту Покрета несврстаних земаља који се одржава у Венецуели:

„Поштовани председавајући,
Даме и господо,
Екселенције,

Дозволите ми да изразим посебно задовољство што присуствујем овом цењеном скупу и да захвалим нашим домаћинима на топлом гостопримству.

Као наследница Југославије, државе оснивача Покрета несврстаних, Република Србија придаје велики значај његовим активностима, што потврђује и својим редовним учешћем на самитима и састанцима Покрета. Сматрамо веома значајном улогу Покрета у превазилажењу блоковске, хладноратовске поделе и изградњи једног другачијег света, заснованог на универзалним, племенитим циљевима трајног мира и безбедности, суверене једнакости држава, социјалне правде, одрживог развоја и поштовања људских права. Ови принципи, уграђени у темеље Покрета несврстаних, издржали су тест времена и, чини се, никад нису били актуелнији него данас, као резултат комплексности проблема и изазова са којима се свет суочава. Нове безбедносне претње и ризици, који превазилазе границе држава и као такви захтевају координиран приступ и решења, чине нужним приступ базиран на продуктивном мултилатерализму. Овај приступ подразумева спремност за заједнички ангажман у духу сарадње, компромиса и флексибилности. Промовишући управо овакав мултилатерализам, Покрет несврстаних је оставио неизбрисив траг у историји света и данас у новом међународном окружењу наставља да доприноси изградњи праведнијег и солидарнијег међународног поретка.

Република Србија остаје истински посвећена промовисању добрих билатералних односа са нашим традиционалним пријатељима широм света. Наше опредељење за развој пријатељских односа и економске и других облика сарадње са партнерима из Покрета несврстаних никако није у колизији са опредељењем Србије да буде део ЕУ, већ комплементарна димензија нашег спољнополитичког ангажмана. Наша пријатељства на Истоку и Западу наше су богатство и наша снага. Србија се поноси својом припадношћу европској породици народа, али и чињеницом да је била и јесте део историје и садашњости Покрета несврстаних. Наставићемо да подржавамо континуиране напоре да се, у контексту међународних односа 21. века, а руководећи се принципима Повеље УН-а, учине кораци ка ревитализацији улоге Покрета као заступника земаља у развоју и инструмента за остварење њихових интереса на међународном плану.

Дозволите ми да Вас подсетим да је Република Србија имала част да у септембру 2011. године буде домаћин свечаног скупа поводом обележавања 50 година од првог самита Покрета несврстаних, који је такође одржан у Београду. Ово је била још једна прилика да се реафирмишу традиционално пријатељство које веже Србију са чланицама Покрета, као и наше опредељење да даље развијамо сарадњу у областима од узајамног интереса, а посебно у економској, војној и културно-образовној сфери.

Чланице Покрета несврстаних ће увек моћи да рачунају на сарадњу Републике Србије у реализацији своје стратешке визије бољег света за све нас, што се односи и на спровођење прошлогодишњег историјског договора о Агенди одрживог развоја до 2030, чему приступамо одговорно и предано. Активно смо учествовали у процесу дефинисања циљева одрживог развоја, као и у усвајању Акционе агенде из Адис Абебе о финансирању одрживог развоја. Сматрамо искорењивање екстремног сиромаштва и глади, обезбеђивање инклузивног здравства и образовања за све, решавање питања све веће неједнакости у оквиру и између земаља, омогућавање универзалног приступа пијаћој води и санитаријама, одрживу енергију и инфраструктуру, круцијалним елементима истинске трансформације света и смањења постојећег јаза између Севера и Југа. Истовремено смо свесни да не може бити развоја без мира и стабилности и обрнуто, као ни да међународна стабилност и просперитет не могу бити осигурани, а да истовремено буду занемарени интереси и виђења већинског дела народа и држава света оличених у Покрету несврстаних.

Као посебан допринос, Влада Републике Србије од 2010. године успешно спроводи пројекат „Свет у Србији", којим се стипендирају држављани земаља чланица и посматрача Покрета несврстаних, што представља снажан подстицај учвршћивању наших веза у многим областима.

Република Србија је снажно привржена основним начелима и циљевима Повеље УН-а и међународном праву – очувању мира и безбедности у свету, солидарности, мирном решавању спорова и криза, поштовању суверенитета и територијалног интегритета земаља чланица УН-а, као и јачању сарадње зарад изналажења одговора на бројне политичке, економске, социјалне, хуманитарне и друге изазове данашњице. У циљу јачања међународне безбедности и стабилности подржавамо иницијативе за спречавање конфликата и мировно посредовање у решавању спорова у оквиру УН-а и регионалних организација. Србија, као лидер у региону по обиму учешћа у мировним операцијама УН-а и значајан контрибутор у европским оквирима, свој конкретан допринос очувању међународног мира и безбедности даје и кроз активно учешће у мировним операцијама УН-а и ЕУ, посебно на подручју Африке.

Драги пријатељи,

Користим ову прилику да изразим дубоку захвалност бројним чланицама Покрета које су остале доследне принципима владавине права у међународним оквирима, не признајући једнострано проглашену независност Косова, која је извршена противно Повељи УН-а, Хелсиншком завршном акту и резолуцији СБ УН 1244 (1999) која гарантује територијални интегритет Републике Србије. Бранећи свој суверенитет и територијални интегритет, Србија принципијелно брани међународно право и највиши ауторитет Савета безбедности на плану очувања међународног мира и безбедности. Свесни смо да није лако онима који данас стоје уз Србију у њеној праведној борби за очување територијалне целовитости и одбрану начела Повеље УН-а, као што је она деценијама стајала уз многе од вас у вашој борби за национално ослобођење и еманципацију од колонијалне управе. Свесни смо и да су многи од вас изложени разноврсним притисцима да признају независност Косова.

Апелујемо на вас да, и поред тога, останете доследни у одбрани норми међународног правног поретка када је реч о непризнавању једнострано проглашене независности наше јужне Покрајине и њених унилатералних покушаја да оствари чланство у међународним организацијама, попут прошлогодишњег захтева за пријем у Унеско који, захваљујући нашим пријатељима широм света, од Африке до Латинске Америке, није прихваћен.

Подвлачим да је подршка међународне заједнице кључна за успех дијалога који се води између Београда и Приштине уз посредовање Европске уније. Свака могућа промена става држава које нису признале једнострано проглашену независност Косова негативно би се одразила на конструктивност и спремност страна на компромисе као и на имплементацију већ постигнутих договора. Наша спремност и посвећеност решавању питања Косова и Метохије мирним средствима одраз је наше снаге, а не слабости. Дијалог под окриљем ЕУ превасходно има за циљ да се обезбеде услови и олакша свакодневни живот људи у Покрајини, а посебно да се пронађу одговори на проблеме са којима се суочавају Срби и друго неалбанско становништво. То ни на који начин не имплицира признање од стране Србије нелегално проглашене независности Косова. Верујемо у трајно, компромисно решење за питање Косова и Метохије, уз уважавање легитимних интереса албанског, српског и осталог становништва у Покрајини и пуно поштовање резолуције СБ УН 1244 (1999), у интересу регионалног мира, стабилности и просперитета. И уздамо се у вас, наше пријатеље и саборце у заједничкој борби против политике унилатерализма и принудног прекрајања граница међународно признатих држава.

Поштоване колеге,

Данашњи свет више није исти као онај у коме је Покрет несврстаних рођен. Ни сам Покрет више није исти, али актуелност принципа суверене једнакости држава и солидарности на којима су изграђени темељи Покрета нису доведени у питање са променама на међународном плану које је донео 21. век. У промоцији ових принципа, увек можете да рачунате на безрезервну подршку и партнерство Србије.

Хвала на пажњи и разумевању."