gototopgototop
четвртак, 14. јануар 2016. Претвори у пдф Одштампај текст Проследи текст
Обраћање министра Дачића на новогодишњем пријему у Министарству спољних послова
+ larger fontnormal font- Smaller font
novogodisnji koktel_1410166"Ваше екселенције,

Даме и господо,

Дозволите ми да вас пре свега поздравим и пожелим срећну и успешну 2016. годину. 

Искористио бих ову прилику да подсетим на достигнућа МСП у 2015. години. Слободно могу да кажем да је међународна позиција Републике Србије у протеклој години ојачана. Отварање првих преговарачких поглавља са ЕУ крајем прошле године представља један од највећих успеха Републике Србије.

Посебно бих издвојио успешно спречавање усвајање резолуције Савета безбедности УН o Сребреници, као и Косова да постане чланица УНЕСКО, чији пријем у ову организацију нису подржале и неке од држава које су признале ЈПНК, попут Јапана, Кореје, Пољске, Колумбије, Перуа.

Србија се показала као непристрасан и објективан председавајући ОЕБС-у и успела је да одржава све канале комуникације отвореним, што није било нимало једноставно у околностима обележеним украјинском кризом, која је продубила већ постојећу кризу поверења на међународној сцени.

Београд је током Министарског савета био дипломатска престоница света и место не само церемонијалног сусрета, већ и конкретних и конструктивних разговора о темама од глобалног значаја, о чему сведоче и састанци између министра Лаврова и државног секретара Керија, али и  руског министра иностраних послова Лаврова и Турске Чавушоглуа.

На Министарском савету успели смо да постигнемо консензус у, на жалост, све важнијој области борбе против тероризма, усвајањем чак две одлуке: о јачању напора ОЕБС-а у борби против тероризма у светлу недавних терористичких напада и о спречавању и борби против насилног екстремизма и радикализације, које воде у тероризам.

Показатељ нашег снажног залагања и ојачане међународне позиције је и чињеница да је током 2015. само једна држава признала једнострано проглашену независност Косова - Антигва и Барбуда.

Регионална сарадња, јачање односа са суседима, као и наставак политике помирења представљају спољнополитичке приоритете Републике Србије на регионалном плану, који заједно значајно доприносе и нашем стратешком спољнополитичком приоритету  – чланству у ЕУ.

Као најважнија иницијатива регионалне сарадње усмерена на европске интеграције, издваја се „Берлински процес" који представља политички оквир за усмерену подршку европском путу учесника са Западног Балкана кроз веома конкретне пројекте и активности.

Нашим конструктивним залагањем за развој регионалне сарадње, Република Србија се изборила за председавање Регионалном иницијативом за миграције, азил и избеглице (MARRI – Migration, Asylum and Refugees Regional Initiative) од јуна 2016. до јуна 2017.

Република Србија блиско сарађује са Европском комисијом, али и билатерално са државама учесницама европских макрорегионалних стратегија – Дунавске и Јадранско-јонске.

Наша земља ће 1. јула 2016. преузети шестомесечно председавање Организацијом за црноморску економску сарадњу (BSEC). Током свог председавања, посебан приоритет ћемо ставити на даље унапређење економске сарадње у региону. Такође Република Србија ће настојати да искористи прилику за промоцију земље и њених капацитета у бројним областима сарадње, као што су туризам, саобраћај, инфраструктура и енергетика. Председавање ће се окончати Састанком Савета министара спољних послова у Београду децембра 2016. године, када ће наш главни град, сигуран сам, бити још једанпут одличан домаћин.

Хвала вам на пажњи и желим вам много успеха на личном и професионалном плану."