gototopgototop
уторак, 29. децембар 2015. Претвори у пдф Одштампај текст Проследи текст
Министар Дачић уручио дипломе полазницима Дипломатске академије 2014/2015
+ larger fontnormal font- Smaller font
dodela diploma_29120154Обраћање првог потпредседника Владе Србије и министра спољних послова Ивице Дачића на церемонији доделе диплома полазницима Дипломатске академије 2014/2015: 

"Драги полазници Дипломатске академије,
Поштовани професори и колеге,

Посебно ми је задовољство што вам се обраћам поводом доделе диплома полазницима Дипломатске академије. Као и увек, неминован је осврт на циљеве и успешност спољне политике Републике Србије, са једне стране, и на визију доброг дипломате, са друге.

Сваки историјски период има своја искушења. Савремено доба представља потенцијалну прекретницу у развоју међународних односа. Наступајућа мултиполарност уместо супрематије једне силе, кризе у Украјини и на Блиском истоку, мигрантска криза, међународни тероризам, еколошка питања, од којих зависи будућност цивилизације, политичко и економско редефинисање праваца развоја у многим земљама, сепаратистичке тежње у јаким демократијама – само су неке од актуелности у свету све веће и очитије међузависности.

Где је у свему томе спољна политика Србије и њена дипломатија? Нарочито данас, када Србија више нема времена за празан ход.
У околностима повећане комплексности међународних односа и повишених тензија, Србија се одлучила за принципијелну и избалансирану спољну политику у којој су њени интереси, а не туђи, неприкосновено приоритетни.

Наставак напора у процесу придруживања Европској унији, уз истовремено развијање пријатељских односа са Руском Федерацијом, САД, НР Кином и свим другим земљама, заштита српског становништва и наше културне баштине на КиМ, активан допринос стабилности у региону и интензивирање међународне економске сарадње, могу се сматрати константама наше политике.

Значај њених резултата у 2015. години уважавају чак и политички неистомишљеници. Издвојићемо само неке, хронолошким редом:

- потписивање анекса Бриселског споразума 25. августа, чији се кључан део односи на формирање Заједнице српских општина на КиМ;
- дипломатске активности којима је онемогућено чланство тзв. Косова у УНЕСКО;
- по општој оцени, веома успешно председавање Србије ОЕБС-у у деликатним околностима, и као круна тога, организација Министарског савета, што је био један од највећих дипломатских скупова у историји одржан у нашој земљи;
- отварање преговарачких поглавља 32. и 35, чиме Европска унија потврђује да Србију доживљава као озбиљну државу са значајном улогом, од које се очекује да буде поуздан партнер не само у регионалном контексту;
- велики број посета на највишем нивоу, што увек захтева детаљне припреме и труд свих оних који се у државној администрацији баве међународном сарадњом.

У свим овим активностима учествовале су бројне дипломате, подједнако од најмлађих аташеа до најискуснијих амбасадора, као и државни службеници који су баве међународном сарадњом у својим ресорима.
Тим поводом, користим прилику да као први потпредседник владе и министар спољних послова изразим захвалност свима који су дали допринос у остваривању наших спољнополитичких циљева и интереса Републике Србије на међународној арени.

Са задовољством напомињем да су многе дипломате, у мери своје успешности током испуњавања задатака, могле да буду пример у томе које су квалификације потребне за ову тешку професију. Она тражи посебно образоване људе високе опште културе, познаваоце међународног јавног и дипломатског права, националне и историје међународних односа, захтева поседовање преговарачких вештина и комуникативних способности, тактично опхођење у различитим ситуацијама, нарочито толерантност као форму изрицања, али не и попустљивост у одбрани националних ставова.

Све претходно што је речено, наравно, повезано је са предиспозицијама личности за бављење овим послом. Неком ће бити лакше, а неком теже да испуни захтеве који, временом, могу постајати само све тежи и тежи.
Убеђен сам, међутим, да ма колико будући задаци били изазовни, неће бити проблем онима који у себи, у темељима личне мотивације, препознају и негују принцип који је суштински услов за бављење дипломатским позивом – јаку свест о неопходности служења општем добру.

За сваког државног службеника, нарочито за дипломату који представља своју земљу, то значи стално имати на уму националне циљеве, као и потребу да се буде достојан њиховог остваривања.

Данас, када уручујемо дипломе вама, полазницима претходне генерације, и изражавамо добродошлицу будућим полазницима, наглашено и добронамерно вас молим да Дипломатску академију схватите само као први корак у дипломатском образовању, место где се поред почетног знања, пре свега, стиче самопоуздање за предстојеће изазове.

Такође, препоручујем да развијате заинтересованост за међународна збивања, како актуелна тако и историјски кључна, да свакодневно пратите оно што се дешава на међународној сцени и размишљате о могућим импликацијама дипломатских порука са значајних догађаја.

Важно је да посвећење квалитетном образовању, које је српској дипломатији преко потребно, усвојите као принцип до краја свог радног века. На пример - како би се, без потребног знања, могло образложити неком страном дипломати зашто се Србија тако здушно борила за неприхватање косовског захтева за пријем у УНЕСКО? Поготово ако се са друге стране појављују неутемељени правни аргументи и покушаји фалсификовања историје? Спољна политика Србије је у потпуности посвећена дијалогу као начину за решавање проблема. Да би се у разговорима могло позивати на вредности којима се савремена цивилизација декларативно руководи, неопходно је супротставити се једностраностима и насиљу над чињеницама, потребно је да се изгради и формира што квалификованији саговорник.

На крају, допустите ми да упутим најсрдачније честитке полазницима генерације 2014/2015. који су успешно завршили Основни програм дипломатске обуке, и да поздравим полазнике нове генерације. Посебне похвале желим да упутим двема полазницама које су оствариле највише просечне оцене – Јелени Јоковић из Владе Републике Србије и Ирени Кужник из Министарства спољних послова.
Свим полазницима желим много успеха у будућем раду, са жељом да се ваша знања и познанства стечена на Дипломатској академији обнављају и развијају, на добробит Републике Србије, ваших институција и вас лично."