gototopgototop
петак, 30. октобар 2015. Претвори у пдф Одштампај текст Проследи текст
Радионица ОЕБС-а одржана у Београду нагласила потребу за сајбер стратегијама и ефикасним механизмима сарадње путем информационо-комуникационих технологија у циљу смањења ризика од конфликата
+ larger fontnormal font- Smaller font
oebs plakatПотреба да државе-учеснице ОЕБС-а усвоје сајбер стратегије и ефикасне механизме за сарадњу као начина за повећање транспарентности и смањење ризика од сукоба међу државама уз употребу информационо-комуникационе технологије, била је у фокусу дводневне радионице на нивоу ОЕБС-а, која се данас завршила у Београду.

Радионица је окупила око 150 учесника, укључујући 19 међународних експерата из Аустрије, Естоније, Финске, Немачке, Израела, Руске Федерације, САД, Србије, Швајцарске и Велике Британије, као и представнике надлежних националних власти, укључујући Министарства спољних послова, унутрашњих послова, одбране, правде и телекомуникација, као и представника Тимова за одговоре на рачунарске инциденте (ЦЕРТ), приватног сектора, специјализованих института и цивилног друштва.

„Информационо-комуникациона инфраструктура је постала питање од стратешке важности не само за владе, већ и за компаније и грађане; омогућавајући економски раст, друштвени развој и национални просперитет", рекао је државни секретар у Министарству унутрашњих послова Републике Србије Александар Николић, као представник председавања Србије ОЕБС-у у 2015. „Ако су наше комуникационе мреже угрожене, злоупотребљаване или нападнуте, онда је то и случај са животом каквог знамо".

Током радионице, учесници су разговарали о глобалним, регионалним и субрегионалним процесима у циљу промовисања ефикасних сајбер/ИТ безбедносних оквира и стратегија. Разговори су се такође фокусирали на ефикасну сарадњу на међународном и локалном нивоу у циљу подршке примени мера за изградњу поверења широм целог региона ОЕБС-а.

Другог дана, учесници су се укључили у вежбу и дискусију у организацији фондације Дипло, која је обезбедила непосредно упознавање практичних аспеката мера ОЕБС-а за изградњу поверења у области сајбер/ИТ безбедности, које су усвојене у децембру 2013. године. Ова демонстрација је посебан акценат ставила на мере 2 и 8 које позивају државе-учеснице ОЕБС-а на олакшавање сарадње међу надлежним националних властима, као и на успостављање линија комуникације на нивоу политика, како би се ефикасно решавале сајбер/ИТ безбедносне претње које погађају националну безбедност.

Радионицу је организовало председавање Србије ОЕБС-у у 2015. уз помоћ Одељења ОЕБС за транснационалне претње, ослањајући се на закључке и препоруке скупа швајцарског председавања ОЕБС-у у 2014. на тему унапређења примене и подршке преговорима о мерама за изградњу поверења у области сајбер/ИТ безбедности.