gototopgototop
среда, 17. јун 2015. Претвори у пдф Одштампај текст Проследи текст
Време је да се култура конфронтације замени сарадњом и заједничким деловањем, истакао председавајуćи ОЕБС Дачић
+ larger fontnormal font- Smaller font
176015 dacic_wienЗаменом садашње културе конфронтације сарадњом и заједничком акцијом, европска безбедносна архитектура ће постати отпорнија, изјавио је данас председавајуćи ОЕБС и министар спољних послова Србије Ивица Дачић обраћајући се на Минхенској безбедносној конференцији члановима уже групе као и члановима Панела еминентних личности о европској безбедности као заједничком пројекту.

Неопходно је да се пронађу начини за поновно укључење у заједничке напоре с циљем јачања безбедности на целом простору ОЕБС, рекао је он.

"Обнова међусобног поверења држава учесница ОЕБС уз уважавање наших основних, заједничких принципа и обавеза треба да буду суштински елементи наших заједничких настојања."

Једна од кључних лекција коју смо научили из реакције ОЕБС на кризу у и око Украјине је да треба да јачамо способност Организације да спречава и реагује на сукобе. Међутим, и државе учеснице би могле боље да искористе ОЕБС као платформу за превазилажење постојећих подела, обнављање поверења, и поновну изградњу кооперативног приступа заједничким безбедносним изазовима.

Захвалио се Панелу еминентних личности на досадашњем раду и поздравио почетак њиховог Прелазног извештаја, који се фокусира на „научене лекције" за ОЕБС из његовог ангажовања у Украјини. Рекао је да ће оне допринети расправи о даљем развоју ОЕБС-а и да се радује његовом Завршном извештају у децембру који би покрио шира питања безбедности у Европи и на простору ОЕБС-а у целини.

Генерални секретар ОЕБС Ламберто Занијер је такође поздравио објављивање Прелазног извештаја.

"ОЕБС остаје витални форум за дијалог и веć игра важну улогу у помагању де-ескалације сукоба у и око Украјине", рекао је. "Овај извештај даје корисне препоруке о томе како би Организација могла још ефикасније да ради и због тога представља правовремен и значајан допринос расправи о томе како да се превазиђу тренутне поделе у Европи."

Панел еминентних личности о европској безбедности покренут је као заједнички пројекат од стране швајцарског председавања ОЕБС заједно са Тројком ОЕБС у децембру 2014. године, а састоји се од 15 еминентних личности са дугогодишњим практичним искуством у европској безбедности у свим њеним димензијама из целог региона ОЕБС.

Састанци чланова уже групе Минхенске безбедносне конференције су годишњи догађаји који допуњују много ширу Минхенску безбедносну конференцији. Сусрети чланова уже групе окупљају мање групе од неколико десетина високих руководилаца на различитим локацијама широм света.




Фото:OSCE/Jakub Rozsypal