gototopgototop
петак, 04. децембар 2015. Претвори у пдф Одштампај текст Проследи текст
Билатерални састанци министра Дачића на маргинама Министарског савета
+ larger fontnormal font- Smaller font
msp jermenije4120151Први потпредседник Владе Србије и министар спољних послова Ивица Дачић имао је на маргинама другог дана 22. Министарског савета ОЕБС-а састанке са министрима иностраних послова Републике Јерменије, Републике Малте, Републике Молдавије, Монголије, државним министром Јапана и заменицима министра иностраних послова Републике Кореје и Краљевине Тајланд.

Министар Дачић и заменик министра спољних послова Краљевине Тајланд ВирасакдиФутракул потписали су Споразум између Владе Републике Србије и Владе Краљевине Тајланд о укидању виза за носиоце дипломатских и службених пасоша. С обзиром да ће Тајланд следеће године бити домаћин састанка ОЕБС-а и азијских партнера у разговору је упућен званичан позив министру Дачићу за учешће на састанку ОЕБС-а у Банкоку. Учешће министра Дачића на том скупу била би прилика и за билатералне разговоре о даљем унапређењу уговорне регулативе и промоцију туристичких потенцијала две земље.

У разговору са МИП Јерменије ЕдвардомНалбандјаномшеф српске дипломатије захвалио је на принципијелној позицији и подршци пријатељске Јерменије приликом гласања у Унескуи истакао да Србија жели да суштински унапреди односе у свим сегментима. Разматране су перспективе даљег унапређења билатералне сарадње, као и сарадње на мултилатералном плану.

Министар иностраних послова Републике Малте Џорџ Вела је у разговору са министром Дачићем оценио да су председавање Републике Србије ОЕБС-у током протекле године и сада организација 22. Министарског савета ОЕБС-а у Београду реализовани изузетно добро. Истакао је да Малта, због поверења које има у капацитете и механизме ОЕБС-а, предлаже да ова организација именује свог специјалног представника за Медитеран који би имао саветодавну и консултативну функцију без извршних атрибута. Министар Вела је изразио и снажну подршку процесима интеграције Србије и осталих земаља региона у ЕУ. Обострано је изражен интерес и за унапређење билатералне сарадње у свим сегментима, имајући у виду, поред осталог и све већи број српских држављана који живе и раде на Малти.

У разговору са министром иностраних послова Монголије ЛундегПуревсуреномдоговорено је да се наредне 2016. године реализују билатералне активности поводом јубилеја 60 година од успостављања дипломатских односа између две земље. Изражен је интерес за унапређење политичке и економске сарадње и уговорне регулативе. Разговарано је и о Самиту АСЕМ који ће бити организован у Монголији 2016. године.Монголски шеф дипломатије упознао је министра Дачића са стратешким опредељењем „Сталне неутралности" који је Монголија званично прокламовала у септембру ове године.

Шеф српске дипломатије имао је сусрет са министарком иностраних послова Молдавије Наталијом Герман. Министарка Герман је високо оценила председавање Србије ОЕБС-у и истакла да доследно поштовање основних принципа ове организације од стране председавајућег створило добре основе за наставак процеса даљег развоја ОЕБС-а. Обострано је оцењено да су билатерални односи стабилни и да је потребно их даље јачати и унапредити, посебно у економској сфери. Наталија Герман позвала је министра Дачића да идуће године посети Молдавију.

У сусрету са замеником министра спољних послова Републике Кореје ШинДонг-иком изражен је интерес за даљи наставакполитичког дијалога и успешне билатералне сарадње, посебно на економском плану. Истакнута је обострана спремност за размену посета на министарском нивоу, као и јачање сарадње на мултилатералном плану. Министар Дачић је посебно захвалио на донацијама Републике Кореје, укључујући помоћ у организацији Министарског састанка ОЕБС-а у Београду.

Државни министар Јапана Муто честитаојеминистру Дачићу на успешном председавању Србије ОЕБС-у и на организацији Министарског савета. Министар Дачић је истакао даСрбија жели да настави да развија добре политичке и економске билатералне односе са Јапаном, као једним однаших најважнијих партнера у Азији. Захвалио је на подршци коју Јапан пружа Србији у решавању избегличке кризе, као и на свим досадашњим донацијама, што Србија високо цени. Државни министар Јапана изразио је очекивање наставка успешне сарадње на мултилатералном плану, имајући у виду избор Јапана за несталну чланицу Савета безбедности УН-а за период 2016-2017.