gototopgototop
уторак, 24. новембар 2015. Претвори у пдф Одштампај текст Проследи текст
Министар Дачић на конференцији министара иностраних послова ЈИЕ у Берлину
+ larger fontnormal font- Smaller font
DSC 0008Први потпредседник Владе Србије и министар спољних послова Ивица Дачић борави у Берлину где је учествовао на годишњој конференцији министара иностраних послова Југоисточне Европе, у организацији „Аспен института Немачка".

„Теме са Западног Балкана нису тренутно најактуелније у Европи и свету, највише смо се бавили мигрантском кризом, борбом против тероризма са освртом на то у коликој мери то може утицати на дестабилизацију прилика на Балкану.

Када је реч о мигрантској кризи Европска унија ни данас није изашла са заједничким ставом у вези понашања земаља када је реч о границама. Да ли ЕУ подржава затварање граница или слободан проток миграната? То је питање којим ћемо се у ситацији када све друге земље, уколико до тога дође, затворе границе, бавити сами, Србија и Македонија.

Заштитићемо своје интересе, имаћемо цивилизован однос према мигрантима али не можемо да дозволимо да се Србија претвори у „сабирни центар" за мигранте који одатле више неће моћи да иду ка Западној Европи.

Такође расправљало се и о европским интеграцијама, а било је и жустрих полемика,а ја сам морао да реагујем на излагање Хашима Тачија и Дитмира Бушатија који су напали Србију због тога што је вођена како они кажу „агресивна" кампања против пријема Косова у Унеско.

Реаговао сам због тога што сматрам да би Косово прво требало да одлучи да ли уопште жели да примењује Бриселски споразум и договоре које смо тамо постигли, јер суспензија Бриселског споразума не постоји као могућност. То је једно изврдавање обавеза које смо договорили у присуству међународне заједнице и то је управо оно што дестабилизује стање у региону. Са друге стране, Србија је јасно одговорила да није водила никакву агресивну кампању већ је само указивала на противправну ситуацију, а то да Косово без договора са Србијом жели да постане члан разних међународних организација, а самим тим и да уђе у систем Уједињених нација, иако Косово није признато од стране Уједињених нација.

Указивали смо и на то да однос Косова према културној и верској баштини после низа уништених цркава и манастира свакако не може бити добра препорука за чланство Косова у једној таквој међународној организацији која треба да чува културну светску баштину.

Што се саме теме данашње конференције тиче, сви се овде декларативно залажемо за европске интеграције, Србија инсистира на отварању првих преговарачких поглавља до краја ове године, изјавио је шеф српске дипломатије након данашње Конференције.