gototopgototop
понедељак, 28. септембар 2015. Претвори у пдф Одштампај текст Проследи текст
Министар Дачић у Њујорку на скупу на високом нивоу „Очување културног наслеђа - императив за човечанство“
+ larger fontnormal font- Smaller font
UN- Ouvanje_kulturnog_nasledjaОбраћање првог потпредседника Владе Србије и министра спољних послова Ивице Дачића на скупу на високом нивоу „Очување културног наслеђа - императив за човечанство", који је одржан у Њујорку:

„Поштоване даме и господо,

Сваки вандализам према споменицима културе ни на који начин не може се толерисати. Уништавање и скрнављење историјског наслеђа других култура на жалост све је присутније. Сведоци смо да највреднији споменици историје човечанства, они од изузетне и универзалне вредности, као и они који су уврштени у Листу светског наслеђа Унеска, постају мете напада екстремиста.

Терористи, подстакнути верским фанатизмом, за мете бирају светски призната дела изузетне вредности споменичког наслеђа и уништавају их. Оштре осуде таквих деловања, које долазе од стране међународне јавности, Савета безбедности УН-а, Унеска, као и бројних стручних и научних институција, имају једну поруку – „Очување културног наслеђа је императив за човечанство". Уједињени у овој мисији, сви заједно морамо деловати свим расположивим средствима, у циљу подизања свести о значају културне баштине за сваког појединачног човека и за човечанство, кроз образовање, културу, науку, комуникације како бисмо сачували наслеђе за будуће генерације.

Република Србија се са оваквим актима вандализма суочава још од 1999. године на делу своје територије која је, у складу са Резолуцијом 1244, под управом УН-а. На простору Косова и Метохије 236 цркава, манастира и других објеката у власништву Српске православне цркве, као и културно историјских споменика, били су мете напада. Од њих чак 61 има статус споменика културе, а 18 су од изузетног значаја за државу Србију. Уништена су 174 верска објекта, 33 културно-историјска споменика, покрадено је више од 10.000 икона, црквено-уметничких и богослужбених предмета, а посебно је забрињавајуће то што се по заштићеним споменицима културе исписују графити у славу Исламске државе и будућег калифата и то у моменту када међународна заједница улаже толике напоре на супротстављању овом злу.

Управо полазећи од примарне улоге Унеска, као организације чији је циљ и сврха промоција и заштита културног наслеђа човечанства, Република Србија води дипломатску борбу како акти намерног, систематског и вандалског уништавања културне и историјске баштине на Косову и Метохији не би били награђени чланством Косова у Унеску.

Хвала."