gototopgototop
субота, 19. септембар 2015. Претвори у пдф Одштампај текст Проследи текст
Председавајући ОЕБС-у министар Дачић на церемонији доделе награде "Цар Ото Велики" у Магдебургу
+ larger fontnormal font- Smaller font
magdeburg19915Иступање председавајућег ОЕБС-у, првог потпредседника Владе и министра спољних послова Републике Србије, Ивице Дачића на церемонији доделе награде „Цар Ото Велики" која је одржана у Магдебургу: 

„Министри Штајнмајер и Буркхалтер,
Министре-председниче Хазелоф,
Градоначелниче Тримпер,
Екселенције,
Даме и господо,

Велико ми је задовољство да у име ОЕБС-а примим награду „Цар Ото Велики". Додељивање ове престижне награде представља посебно велику част, пошто се по први пут додељује једној међународној организацији.

Као актуелни председавајући дубоко сам свестан чињенице да се ово признање, које се данас додељује ОЕБС-у, односи на сваког појединца који у име ове организације ради на различитим локацијама, често и у условима пуним изазова. Оно што их све обједињује јесте њихова приврженост основним принципима ОЕБС-а.

Испоставило се да ове године обележавамо 40. годишњицу усвајања Завршног акта из Хелсинкија, оснивачког документа ОЕБС-а. Овај камен темељац европске безбедности покренуо је процес који је допринео попуштању затегнутости између Источног и Западног блока, као и превазилажењу хладноратовских подела у Европи. Овим документом такође је уведен концепт свеобухватне безбедности, чиме је његова традиционална политичко-војна дефиниција добила економско-еколошку и људску димензију.

Овај концепт свеобухватне безбедности представља једну од суштинских предности ОЕБС-а. Он омогућује Организацији да се безбедносним изазовима бави из више различитих углова. Широки распон стручних знања које је ОЕБС развио током ових година, као и његова способност оснивања мисија на терену за спречавање сукоба, управљање кризом, као и рехабилитација после криза представљају додатне карактеристике које га дефинишу. Додамо ли томе свеобухватно чланство ОЕБС-а, лако је разумети зашто се ова организација налази на челу међународних напора за управљање кризом у и око Украјине.

ОЕБС обједињује све кључне актере, окупља државе које припадају различитим војним и политичким савезима, као и неутралне државе. Поред ангажовања на пружању подршке кључним корацима за решавање кризе у и око Украјине, ОЕБС нуди и идеалан оквир за дијалог намењен поновном успостављању поверења и јачању европске безбедности. На основу принципа садржаних у Завршном акту из Хелсинкија, Париској повељи и бројним обавезама ОЕБС-а, председавање Србије ОЕБС-у настоји да подстакне такав дијалог који би председавање Немачке ОЕБС-у 2016. године требало да поведе даље.

У том контексту, награда „Цар Ото Велики" представља додатни подстицај да наставимо да радимо, одржавамо канале комуникације отвореним, ублажавамо тензије, и да чинимо све што је у нашој моћи у циљу обнављања мира и стабилности у нашем региону. Ова награда нас подстиче да ОЕБС-ову платформу за инклузивни дијалог и заједничко деловање користимо на најбољи начин како би Европа била безбеднија и јединствена.

Дубоко сам захвалан граду Магдебургу и Фондацији Цар Ото Велики на признању које је данас додељено ОЕБС-у.

Хвала."