gototopgototop
субота, 05. септембар 2015. Претвори у пдф Одштампај текст Проследи текст
Министар Дачић на неформалном састанку министара иностарих послова Европске уније у Луксембургу
+ larger fontnormal font- Smaller font
DSC 0022_2Министар спољних послова Републике Србије Ивица Дачић у дводневној је посети Луксембургу, где учествује на неформалном састанку министара иностраних послова Европске уније. На маргинама састанка, министар Дачић имао је и низ билатералних састанака.

"Дневни ред данашње седнице Савета министара спољних послова, на којој су учествовали и министри земаља кандидата, био је посвећен питању миграната. Када је реч о тој теми, ја сам изнео најновије податке које ми имамо: да је у том преласку до сада забележено до сада 120 000 људи, да је намеру да ће затражити азил код нас до сада имало око 108 000 људи, а да је званично азил затражило свега 500 људи, што показује да они заправо не желе да остану у нашој земљи. Разговарало се о мерама које предузимају појединачно неке земље - неке су најавиле даљу радикализацију тих мера као што је Мађарска, у Македонији се такође размишља о томе шта чинити уколико дође до појачања тог таласа миграторне кризе. Није се чуло ништа ново када је реч о потезима Европске уније, осим тога да ће у наредним недељама, у наредном месецу, бити одржана још једна конференција за коју се још не зна где ће бити одржана - да ли у Мађарској или у некој другој земљи, а бавиће се питањима миграторне кризе. Када је реч о новцу, ни ту није било неког великог напретка. До сада је одвојено 1,7 милиона евра за нашу земљу, са Македонијом, а комесар Хан је говорио о неких 1,8 милиона евра одређених за читав регион, укључујући и Турску, тако да морам да кажем да је ово још један састанак на коме Европа трага за још једним заједничким акционим планом за решавање овог питања.
Са друге стране, ја сам ову прилику искористио за низ билатералних сусрета који се тичу наше спољнополитичке позиције. Разговарао сам са министром иностраних послова Словачке и Румуније Мирославом Лајчаком и Богданом Аурескуом, јер је јако важно да са њима имамо редовне контакте због наших проблема, као што је питање Космета. Разговарао сам и са мађарским министром Петером Сијартом који ме је обавестио о њиховим наредним потезима и акцијама. Очекујем да већ 9. септембра у Београду буде председавајући овог савета, луксембуршки министар Аселборн који ће бити гост наше земље односно који ће разговарати са нашим највишим званичницима. Доћи ће на мој позив и разговараћемо и о проблему миграција па очекујем да ћемо у наредном периоду имати неке обрисе решења које ће Европска унија моћи да дефинише као своју заједничку политику.

Такође, иако то није била тема, поново сам у свом излагању истакао да мислимо да је време да одмах, а не следеће године, отворимо преговарачка поглавља, јер је Србија учинила све што се од ње тражило. Федерика Могерини је била коректна и после мог говора је рекла да је све што је Србија урадила један веома важан сигнал и да се нада да ће то бити сигнал за читав регион, а ми се, наравно, надамо да ће комесар Хан и висока представница Могерини предложити отварање поглавља најкасније до краја године. Ми сматрамо да је Србија то заслужила и да би то било јако важно за даљи наставак европских интеграција.

Нико из Европске уније од Србије није тражио предлоге за решавање мигрантске кризе. Они једноставно каскају за проблемима. Неке су ме дискусије натерале да помислим на то да нису можда све земље свесне тог проблема. Неки министри су говорили о кријумчарењу миграната. То је можда било актуелно пре две или пре пет година. Овде је реч о масовној сеоби, а не о кријумчарењу. Желим да кажем да једна овако велика организација, каква је Европска унија, мора да буде способна да реагује брзо на одређене проблеме који се у животу јављају. Србија је представљена као позитиван пример када је реч о мигрантима. Прошли пут сам, говорећи о томе, био можда исувише оштар. Ми смо наравно захвални за 1,7 милион који смо заједно са Македонијом добили од Европске уније, али мислимо да је то толико мало, да не може да реши овако озбиљан проблем," изјавио је министар Дачић.