gototopgototop
петак, 17. јул 2015. Претвори у пдф Одштампај текст Проследи текст
Председавајући ОЕБС-у Дачић посетио Украјину
+ larger fontnormal font- Smaller font
Dacic-Klimkin KijevПрви потпредседник Владе и министар спољних послова Републике Србије Ивица Дачић борави данас у Украјини, у Кијеву, у функцији председавајућег ОЕБС-у, где је разговарао са министром иностраних послова Украјине Павлом Климкином.

Председавајући ОЕБС- у је имао разговоре и са шефом Специјалне посматрачке мисије ОЕБС-а у Украјини амбасадором Ертугрулом Апаканом, својим специјалним представником у Украјини и у Трилатералној контакт групи амбасадором Мартином Сајдиком и пројектним координатором ОЕБС-а амбасадором Вајдотасом Вербом.

„Мој пријатељ Климкин и ја се састајемо веома често, а имамо и додатну комуникацију телефонским путем све у жељи да Србија, као председавајућа ОЕБС-у, да свој допринос, колико је то могуће, у решавању сукоба и постизању напретка.

Иако смо углавном разговарали о ОЕБС-у и његовој улози у Украјини, желим да кажем да Србија Украјину сматра пријатељском земљом. Украјински и српски народ имају много тога заједничког из историје и ми желимо даље унапређење наших братских односа.

Радује ме посета Климкина Београду, а подсетио бих и на недавни телефонски разговор председника Порошенка са председником Владе Србије Вучићем у којем су они изразили заједничку жељу за унапређењем наших односа.

Моја данашња посета као председавајућег ОЕБС-у има за циљ да помогне у решавању сукоба и постизању опипљивог напретка у кључним питањима дијалога.

Такође сам овлашћен да у име Тројке ОЕБС-а пренесем поруке да споразуми из Минска чине јединствену целину и све њихове одредбе треба да буду спроведене. Не може се спроводити само део споразума, тај пакет се мора у целини спроводити.

Ми сматрамо да оружје мора да заћути, примирје и прекид ватре мора да се поштује, сматрамо да тешко наоружање треба да буде повучено и да ОЕБС-ова Специјална посматрачка мисија треба да има на располагању сва средства за верификацију.

Потребан је несметани приступ за посматраче ОЕБС-а и пуно поштовање њихове сигурности.

Важно је обезбедити договор о плану дезангажовања на појединим жариштима, укључујући и Широкино.

Политички процес мора да се убрза, а оружје да заћути. Ту мислимо на политичке договоре о одржавању локалних избора, као и о уставним реформама. Уставна реформа треба да буде усмерена на децентрализацију уз давање одређеног статуса Донбас региону. Веома је важно да се одрже локални избори на основу договора уз учешће ОЕБС-а, односно ОДИХР-а, и наравно кључно је да се ублажи тешка хуманитарна ситуација и економско стање.

У том смислу сам донео одлуку да присуствујем на наредном састанку Трилатералне контакт групе који ће бити 21. јула у Минску. Желим да кажем да сам аустријског дипломату Мартина Сајдика 22. јуна именовао за новог специјалног представника у Трилатералној контакт групи.

ОЕБС је једина међународна организација која може да врши посматрање и верификацију целог овог процеса на кредибилан начин. Зато је ОЕБС спреман да ради на успостављању присуства у областима које захтевају непрестани мониторинг. Циљ нам је да повећамо број посматрача на терену.

Сматрамо да је важно да у наредном периоду се онемогуће било какав повратак на борбена дејства и подржавамо рад Нормандијског формата, мисије ОЕБС-а и Трилатералне контакт групе која у ствари операционализује одлуке Нормандијског формата.

Важно је да се што пре успостави мир, стабилност и политички дијалог. Желим да кажем пошто сам овде у посети у дане када се обележава годишњица од трагедије пада малезијског авиона, ова нас трагедија подсећа на један важан задатак да допринесемо нормализацији ситуације у Украјини. И управо је Мисија та која игра кључну улогу у решавању и приступу локацији на којој су остаци тог авиона. Не смемо дозволити да се то икада више понови.

Још једном, надам се да ће мандат Мартина Сајдика бити кратак, јер се надам да неће бити потребе за дугогодишњим ангажовањем тј. да ћемо учинити крупне кораке напред у реализацији Минског договора.

Србија је спремна да уложи све да помогне у лакшем решавању конфликта и остваривању напретка. Мислим да је једини начин који нам гарантује да можемо ићи напред поштовање споразума из Минска. То значи да сви потписници треба да поштују оно сто су потписали и да се паралелно ради на спровођењу свих одредби из Минског споразума.

Ми имамо овде у ствари два задатка, један је верификација стања и помоћ у посредовању и решавању свих спорних питања. Ово је велики изазов за нашу организацију, како је и мој колега нагласио. Тако да се надам да ће и Апакан и Сајдик у наредном периоду имати успеха.

Желим због украјинске јавности да кажем још једну ствар. Често се у медијима објављују информације да се Срби у Источној Украјини боре на страни Доњецка и Лугањска. Морам да нагласим да Србија процесуира све оне који учествују у ратном сукобу било где у свету, укључујући и Украјину. Свакога ко учествује у конфликтима ван Србије, у Србији чека затвор", рекао је председавајући ОЕБС-у Дачић.