gototopgototop
петак, 05. децембар 2014. Претвори у пдф Одштампај текст Проследи текст
Министар Дачић председавао другим заседањем Министарског савета ОЕБС
+ larger fontnormal font- Smaller font
bazel -_druga_sesija_mediteranПрви потпредседник Владе и министaр спољних послова Републике Србије Ивица Дачић председавао је данас, другоj пленарноj сесијi Министарског савета ОЕБС, у функцији Србије као председавајућег Групе за сарадњу са Медитеранским партнерима и будућег председавајућег ОЕБС, чија  тема је била „Заједнички изазови у борби против тероризма унутар и ван простора ОЕБС".

У наставку је интегрална верзија говора који је министар Дачић том приликом одржао .

„Пре него што дам реч говорницима дозволите ми да кажем неколико речи у својству председавајућег Контакт групе за сарадњу са медитеранским партнерима током ове године. Наш свеукупни циљ био је да подстакнемо отворен и интерактивни дијалог пре свега са партнерима и државама учесницама, у жељи да следимо приступ руковођен потребама како бисмо одговорили на приоритете и изазове наших медитеранских партнера. Били смо сведоци живих дискусија у којима је изнет низ идеја о томе како да се ојача наша сарадња у бројним областима.

Дебата је показала нераскидиву повезаност безбедности у оквиру региона ОЕБС и наших суседа на Медитерану. Савремене претње попут међународног тероризма, организованог криминала, трговине наркотицима и илегалне миграције, само да поменем неке од њих - имају наднационални карактер и не познају границе. Отуда одговори на ове претње захтевају координиране међународне напоре и блиску сарадњу надлежних институција како у државама учесницама ОЕБС, тако и у државама партнерима.

Идуће године, током председавања Србије обележићемо 40 година од потписивања Завршног акта из Хелсинкија у којем је већ 1975. године препознат значај медитеранског аспекта безбедности и стабилности у Европи. Тако је настала посебна веза између наших медитеранских партнера и ОЕБС, која се редовно истиче у релевантним документима као и у дијалогу ОЕБС, те на његовим конференцијама, семинарима и састанцима. Ове везе могу бити даље ојачане путем дељења норми, обавеза и стручности ОЕБС у оквиру све три димензије безбедности.

До краја ове године обележићемо 20. годишњицу од оснивања Контакт групе за сарадњу са медитеранским партнерима на самиту у Будимпешти 1994. Током протеклих година развијао се и растао ангажман партнера у оквиру активности ОЕБС. Данас смо достигли тачку у којој државе учеснице ОЕБС и партнерске земље размењују информације о релевантним догађајима, утврђују области заједничких проблема и излазе са идејама како да се решавају безбедносни изазови. То представља још једну потврду посвећености држава учесница сарадњи са медитеранским партнерима. Веома је важно да тероризам представља тему данашње расправе. Недавно на Медитеранској конференцији у Неуму осудили смо тероризам у свим његовим облицима и манифестацијама и поновили нашу решеност да се боримо против њега зато што он представља једну од најозбиљнијих претњи миру и безбедности у свету. Изражена је спремност на сарадњу како би се изнашли адекватни одговори на изазове међународног тероризма, укључујући путем оквира ОЕБС. Такође је наглашено да су терористички акти и насилна екстремистичка идеологија неспојиви са основним вредностима и принципима које деле како државе учеснице ОЕБС, тако и њихове партнерске земље. Констатована је неопходност разматрања услова који погодују ширењу тероризма, како би се онемогућио прилив страних терориста, они извели пред лице правде, и осигурало да терористичке групе немају приступ никаквим финансијским средства, фондовима нити економским ресурсима.

Република Србија подржава борбу против тероризма у свим његовим облицима, укључујући борбу против организација као што је Исламска Држава Ирака и Леванта (ИДИЛ). У вези с тим, Србија је конспонзорисала резолуцију 2178 СБ УН и већ је прилагодила своје национално законодавство како би могла да кривично гони своје држављане који учествују или организују учешће у оружаним сукобима у иностранству.

Пре него што закључим, желим да искористим прилику да још једном уверим наше пријатеље и колеге из медитеранских партнерских земаља да ћемо водити рачуна у највећој могућој мери о њиховим ставовима и погледима током председавања Србије ОЕБС-у идуће године, као што је то чињено и током ове године за време председавања Швајцарске. То ће представљати још један импулс за проналажење заједничких основа и интереса за интензивирање сарадње.

На крају, искористио бих ову прилику да изразим нашу искрену захвалност свим државама учесницама и партнерима на посвећености и сарадњи у оквиру партнерства ОЕБС као платформе за отворен дијалог и размену гледишта, као и за унапређење сарадње оријентисане на резултате и руковођене потребама. Захваљујемо се Секретаријату ОЕБС на перманентно одличној сарадњи и подршци."