gototopgototop
четвртак, 19. јун 2014. Претвори у пдф Одштампај текст Проследи текст
Србија посвећена сарадњи у црноморском региону – Дачић
+ larger fontnormal font- Smaller font
Ивица Дачић на конференцијиИзлагање првог потпредседника Владе Републике Србије и министра спољних послова Ивице Дачића на конференцији BSEC у Варни.

„Поштовани председниче,
Ваше екселенције,
Даме и господо,

Дозволите да се на почетку захвалим нашем домаћину на одлично организованом председавању и указаном гостопримству.
Регионална сарадња је један од главних спољнополитичких приоритета Републике Србије. У том контексту, Србија настоји да подржи сваку иницијативу која за циљ има промоцију дијалога, мултилатералне економске сарадње и јачање регионалних добросуседских односа. Црноморски регион обухвата земље на два континента, различите по многим статистичким, политичким и друштвеним параметрима, али обједињене заједничком тежњом за напретком у свим сегментима. Одатле произилазе и широке могућности за развој функционалне регионалне сарадње у областима попут економије, транспорта, енергетике, али и културе и образовања.
Република Србија је у потпуности посвећена реализацији визије, принципа и циљева Организације за црноморску економску сарадњу. Да би се планиране активности реализовале потребно је подстицати пројектну оријентацију Организације у складу са њеним стратешким документима, првенствено Економском агендом за будућност BSEC, усвојеном у Београду јуна 2012. године.
У испуњењу постављених пројектних задатака важну улогу ће имати и наша сарадња са другим међународним организацијама. Издвојио бих пре свега Европску унију, која у својству посматрача активно учествује у раду BSEC. Република Србија, као држава која се налази у процесу приступања ЕУ, снажно подржава јачање сарадње BSEC и ЕУ у циљу остваривања конкретних резултата и циљева међусобне сарадње. Ова сарадња не треба да остане само на потписаним меморандумима и споразумима већ и да се актуелизује кроз конкретне заједничке пројекте.
На свим састанцима Савета МИП-ова BSEC до сада, готово све делегације, укључујући делегацију Србије су истицале значај, али и осетљивост црноморског региона и позивале на унапређење сарадње.

Данас, можда више него икад од свог оснивања, BSEC има прилику, али и одговорност да својим примером и ангажовањем утиче на прилике у црноморском региону који све више добија на политичком и економском значају. У том смислу, сматрамо, као и до сада, да сарадња у оквиру BSEC треба да буде фокусирана на области од заједничког интереса као што су животна средина, трговина, здравство и пољопривреда, области у којима се све земље слажу и које могу да буду подстицај и за изналажење решења у областима у којима не постоји консензус.
Сходно томе, Република Србија подржава подстицање ближе сарадње приватног и јавног сектора у реализацији конкретних пројеката, што је промовисано током бугарског председавања. Уз то, сматрамо веома добром идеју о укључивању питања омладине и спорта у агенду BSEC, што је још један од важних резултата бугарског председавања. Поред овога, желим да нагласим важност заједничке Декларације „Through enhanced BSEC regional co-operation towards a safe and sustainable transport", усвојене на састанку министара задужених за транспорт у Софији.
Да би одговорила модерним изазовима, Организација за црноморску економску сарадњу треба да буде не само активна и ангажована у свим наведеним областима, већ и функционална и економична како би земље чланице могле на најадекватнији начин, у тешким социјално-економским условима, да испрате рад организације и дају свој пун допринос. У том контексту залажемо се за оптимизацију рада BSEC у којој акценат не би био на броју одржаних састанака и објављених докумената, већ на конкретним пројектима и решењима која би могла релативно брзо и лако да се имплементирају на терену и у догледном року дају конкретне резултате.
Уверени смо да блиском сарадњом, залагањем и разумевањем земље BSEC могу заједнички да искористе пун потенцијал црноморског региона и побољшају живот и општи просперитет не само својих грађана већ и шире. Желео бих да скренем пажњу на још једну веома значајну област, а то је заштита животне средине и обезбеђивање еколошке сигурности у региону, са чиме је повезана и сарадња земаља у ванредним ситуацијама изазваним тешко предвидивим деловањем природе. Природне катастрофе и климатске промене не познају границе, што се показало и у догађајима који су недавно задесили Србију, Босну и Херцеговину и Хрватску. У контексту стравичних поплава које су однеле велики број људских живота и нанеле огромну материјалну штету, демонстрирани су солидарност и сарадња како у нашем најужем окружењу, тако и на ширем плану. Захвални смо свим земљама које су нам до сада пружиле подршку у овим тешким околностима. Србији тек предстоји огроман посао санирања штете за шта ће нам такође бити драгоцена помоћ наших пријатеља и партнера.
Дозволите ми да још једном изразима захвалност на напорима Бугарске и да јој честитам на успешно реализованом председавању Организацијом.
Новом председавајућем, Грчкој, желим успех у реализацији предстојећих задатака и у одговору изазовима који су пред њом.

Хвала на указаној пажњи."
Кључне речи: Бугарска Ивица Дачић