gototopgototop
понедељак, 14. октобар 2013. Претвори у пдф Одштампај текст Проследи текст
Додељене стипендије националног програма „За жене у науци“
+ larger fontnormal font- Smaller font
zene-u-nauciТрећи пут за редом у Србији су додељене Националне стипендије у оквиру међународног програма „За жене у науци". Три српске научнице - Дијана Мосић, Катарина Зељић и Миљана Танић, награђене су са по 5.000 евра за свој изузетан научноистраживачки рад у области природних наука. Објављен је и почетак новог циклуса овог програма стипендирања, те ће младе жене које се баве научним радом и истраживањима од 15. октобра до 15. децембра ове године поново моћи да конкуришу за стипендије које се сваке године додељују у нашој земљи.

Овогодишње добитнице награђене су за научно-истраживачке пројекте у областима математике, молекуларне генетике и онкологије, а стипендије су им додељене као подстицај да унапреде свој научно истраживачки рад и наставе да се баве науком у Србији.

Конкурс за ове стипендије отворен је за младе жене које се баве научним истраживањима у области природних наука, имају до 35 година и тренутно су на докторским студијама или су их већ завршиле. Детаљне информације о томе како се пријавити, укључујући пријавни формулар и општа правила конкурса, могуће је наћи на интернет адреси www.zeneunauci.co.rs

Пројекат Националних стипендија „За жене у науци" у Србији је покренут 2010. године, у партнерству Националне комисије за UNESCO, L'Oreala и Министарства за просвету, науку и технолошки развој. Од тада се сваке године додељују три стипендије талентованим и перспективним младим женама које се у баве истраживачким радом у Србији, и за циљ имају даље научно и професионално усавршавање.

Програм „За жене у науци" који за циљ има да промовише и охрабри жене које доприносе научном напретку у целом свету, реализује се у оквиру међународног партнерства L'Oréal-a i UNESCO-a, и ове године обележава 15 година постојања. Кроз њега је од оснивања 1998. године до данас подржано 1729 жена из више од 100 земаља, чија истраживања у различитим областима представљају значајна научна достигнућа.
Кључне речи: УНЕСКО