gototopgototop
четвртак, 25. јул 2013. Претвори у пдф Одштампај текст Проследи текст
“Србија и НАТО, јесмо ли на прекретници?”
+ larger fontnormal font- Smaller font
Дијана ИванчићВојна неутралност, сарадња са НАТО, да ли је чланство у Алијанси услов за улазак у ЕУ, који су то стварно безбедоносни изазови, ризици и претње... На ова питања одговарали су учесници округлог стола „Новог магазина" међу којима и Дијана Иванчић, начелница одељења за ПЗМ и НАТО у МСП.

Оквир дефинисан одлуком о војној неутралности омогућава пуну, садржајну и функционалну сарадњу по свим питањима и областима сарадње која не доводе у питање неутралну позицију Србије у односу на приступање у чланство у Алијансу.
Примери других неутралних држава чланица ПЗМ - Аустрије, Швајцарске, Шведске, Финске, Ирске или Молдавије - показују да војно неутралан статус није препрека активном учешћу у партнерским активностима НАТО. Примери Аустрије, Шведске или Финске нам потврђују да неутралан статус у НАТО није препрека за чланство у ЕУ. Као учесница у програму ПЗМ, Србија је у сарадњи са НАТО направила избор конкретних активности у којима жели да учествује. На овај начин настао је Индивидуални програм партнерства и сарадње - IPPS (Individual Partnership and Cooperation Program - IPCP).
Чланице ПЗМ, у циљу што квалитетнијег упознавања НАТО стандарда и њиховог увођења у свој систем безбедности и одбране, опредељују се за Периодични процес оцене и прегледа - PARP (Planing and Review Proces) који треба да допринесе да оружане снаге достигну највише оперативне стандарде. Све учеснице у програму ПЗМ имају Индивидуални програм партнерства и сарадње - IPPS, док је највећи број њих опредељен и за сарадњу у оквиру PARP. Индивидуални акциони план партнерства IPAP (Individual Partnership Action plan) највиши је облик сарадње са НАТО, а не подразумева чланство. Он предвиђа дијалог са НАТО о политичко- безбедносним, војно-одбрамбеним, административним и питањима јавне дипломатије, научној сарадњи и планирању у ванредним ситуацијама.
Предлог IPAP (Individual Partnership Action plan) Србије и НАТО, који је Србија упутила у мају, наишао је на веома позитивне реакције чланица Алијансе и у фази је финалног усаглашавања. Србија жели да унапреди политички дијалог са НАТО и партнерима из ПЗМ. Такође, свесна је вредности унапређења практичне сарадње у областима као што су, на пример, питања јавне дипломатије, нових безбедносних изазова, Иницијативе за изградњу интегритета, поверилачког фонда ПЗМ намењеног за помоћ уништавању и складиштењу вишка муниције, као и примене Резолуције СБ УН 1325 (жене у сектору одбране и безбедности). Ради лакше реализације ових циљева, Србија ће наставити добру сарадњу са Амбасадом Словачке, која је од јануара преузела функцију контакт амбасаде за сарадњу са НАТО, као и Војном канцеларијом за везу НАТО у Београду.
Кључне речи: НАТО