gototopgototop
Министарство спољних послова Архива саопштења Архива саопштења из 2016. године
петак, 04. март 2016. Претвори у пдф Одштампај текст Проследи текст
Министар Дачић присуствовао потписивању уговора о изградњи 270 станова у оквиру петог потпројекта Регионалног стамбеног програма Србије
+ larger fontnormal font- Smaller font
Skupstina gradaУговор о изградњи 270 станова у београдском насељу Камендин потписан је данас у Скупштини града Београда, у оквиру петог потпројекта Регионалног стамбеног програма Србије.

Уговор су потписали градоначелник Београда Синиша Мали, комесар за избеглице и мигарције Владимир Цуцић и директор ЈУП истраживање и развој Горан Квргић.

Потписивању уговора присуствовали су први потпредседник Владе и министар спољних послова Ивица Дачић, заменик шефа Мисије ЕУ у Србији Оскар Бенедикт, амбасадор САД Кајл Скат, шеф Канцеларије СЕ у Београду Тим Картрајт, амбасадор ОЕБС-а Петер Буркхард и шеф представнисства УНХЦР-а за Србију Ханс Фридрих Шодер.

Укупна инвестиција вредна је 17,3 милиона евра и омогућава око 1.000 стамбених решења за исто толико избегличких породица.Као главни партнер Регионалног стамбеног програма, ЕУ је донирала 230 милиона евра.

Министар Дачић , који је уједно и председник Комисије за координацију процеса трајне интеграције избеглица Владе Србије, констатовао је да је примена програма коначно ухватила залет и да је она показатељ, не само политичке посвећености Србије том питању, већ и њене способности да кроз сарадњу свих надлежних органа и инстутуција договорено спроведе у дело. Истичући да су у Србији за 4.153 стамбена решења одобрена средства, Дачић је подсетио да програм предвиђа да још 17.000 породица у Србији добије кров над главом.

"Ми ћемо, као и до сада, учинити све да овај програм буде реализован у најкраћем могућем року", рекао је шеф српске дипломатије поручивши да је пред нама дуг пут да се реше сва избегличка питања.

Градоначелник Београда Синиша Мали изјавио је да је Регионални стамбени пројекат Републике Србије од великог значаја за најугроженије избеглице на територији града Београда.

"Укупна РСП инвестиција у Град Београд је вредна 17,3 милиона евра и омогућиће скоро 1.000 стамбених решења за исто толико избегличких породица. На нама је да сви заједно уложимо напоре да та стамбена решења што пре стигну до корисника", рекао је Мали. Он је додао да је Град Београд улоззио знатна средства у реализацију тих пројеката, попут донирања земљишта и остале инфраструктуре.

Заменик шефа Делегације ЕУ у Србији Оскар Бенедикт истакао је да Европска унија помаже Србији и региону да превазиђу терет конфликта из деведесетих година прошлог века.

"Задовољни смо да ће Град Београд кроз два потпројекта Регионалног стамбеног пројекта обезбедити око 1.000 стамбених решења за око 2.700 најугроженијих избеглица", истакао је Бенедикт.

Амбасадор САД у Србији Кајл Скат констатовао је да ће изградња станова за избеглице омогућити њихов бољи и достојанственији живот.

"Импресиониран сам чињеницом да су Влада Србије и Град Београд препознали потребу да помогну овој угроженој групи и да су показали спремност да уложе сопствена средства за ту хуману сврху", рекао је Скат.

Комесар за избеглице и миграције, рекао је да је у Србији у току спровођење пет потпројеката у оквиру Регионалног стамбеног програма.

"Напорно радимо да и у време мигрантске кризе, када је већина напора усмерена ка људима који беже с Блиског Истока, ангажујемо све капацитете да избеглице из Хрватске и Босне и Херцеговине добију адекватна стамбена решења и период расељења оставе иза себе. Даћемо све од себе да овај захтеван посао приведемо крају што је пре могуће", поручио је комесар Цуцић.

Регионални стамбени програм Републике Србије спроводи се уз подршку ОЕБС-а и УНХЦР-а, а финансиран је средствима Европске уније, која је највећи донатор, САД, Немачке, Италије, Норвешке, Швајцарске, Данске, Турске, Луксембурга, Кипра, Румуније, Чешке, Словачке и Мађарске.