gototopgototop
Министарство спољних послова Архива саопштења Архива саопштења из 2015. године
уторак, 15. септембар 2015. Претвори у пдф Одштампај текст Проследи текст
Посета министра Дачића Чешкој
+ larger fontnormal font- Smaller font
DSC 0100Први потпредседник Владе Србије и министар спољних послова Ивица Дачић, који борави дводневној посети Чешкој, разговарао је данас са највишим званичницима те земље. Шеф српске дипломатије састао са председником Сената Миланом Стејхом, премијером Бохуславом Соботком и својим колегом, министром иностраних послова Лубомиром Заоралеком.

Након састанка са министром Заоралеком, министар Дачић изразио је задовољство због посете Чешкој, истакао да су односи Србије и Чешке традиционално добри и подсетио на занимљиву чињеницу да је Масарик имао српски дипломатски пасош и то бесплатан, издат у Лондону од Владе Краљевине Србије.

„Чешка и Србија желе да наставе добре односе, да наставимо сарадњу у свим областима. Посебно нас радује и посета чешког премијера и могућност да са српским председником владе разговара о сарадњи, а нарочито о сарадњи у области економије.

Спољнотрговинска размена Србије и Чешке је већа од 600 милиона евра и добра је, али може да буде знатно већа. Велике могућности постоје у области енергетике, саобраћаја, инфраструктуре итд.

Сигуран сам да постоји још много могућности за унапређење наше сарадње. Радимо на томе да потпишемо још међудржавних споразума из више области.

Захвални смо Чешкој на великој подршци коју нам пружа у евроинтеграцијама и на израженој жељи за динамизирањем односа, сусрета и посета на највишем нивоу.

Србија има доста проблема, као и читава Европа, са мигрантском кризом. Србија није ни у каквој вези са том кризом осим што је транзитна територија. Кроз нашу земљу је прошло 140.000 миграната, а 550 је тражило азил у Србији. Сви хоће да иду у западну Европу. Специфичан проблем који Србија има, који је разликује од других земаља, јесте да ви учвршћујете спољне границе ЕУ, односно Шенгена, а нама мигранти долазе управо из ЕУ из Грчке и Бугарске. Према коме онда ми да учвршћујемо наше ограде?

Зато ми уважавамо потребе сваке од земаља Европске уније да штити своје националне интересе. Нисмо презадовољни тиме што то има симболички лош значај. Ми нећемо кварити односе са тим земљама и апелујемо на Европску унију да што пре дође до неког заједничког решења. Оно што ми у Србији сигурно не желимо, јесте да ми на крају будемо жртве.

Сви се мигранти враћају одакле су дошли тј. тамо где су забележени да су били. Ми поштујући европска правила, желећи да будемо члан Европске уније. То смо и радили, у складу са нашим обавезама као земље кандидата, за разлику од других земаља пре нас, које то нису радиле. Ми смо показали висок ниво одговорности, није било никаквих инцидената од стране грађана Србије који би се протумачили као антимигрантски.

Ово је велика криза са којом се Европска унија суочава и зато она мора да реагује веома озбиљно и са јасним планом.

Сигурно да ни Србија ни Чешка не могу на то много да утичу. Желим још једном да кажем да су Срби ваша браћа на Балкану, то је одувек било тако у нашој дугој историји. И наши велики цареви су били у међусобној комуникацији - чак и писали писма једни другима - мислим на Карла и Душана. Због свега тога и треба да се много више држимо заједно.

Зато се и радујем доласку мог колеге у Београд, надам се да ће доћи у билатералну посету, а и на Министарски савет ОЕБС-а који се у децембру одржава у Београду", рекао је министар Дачић.