gototopgototop
Министарство спољних послова Архива саопштења Архива саопштења из 2015. године
недеља, 14. јун 2015. Претвори у пдф Одштампај текст Проследи текст
Редовна месечна конференција за новинаре министра Дачића
+ larger fontnormal font- Smaller font
konferencija -_junПрви потпредседник Владе и министар спољних послова Републике Србије Ивица Дачић одржао је данас у Министарству спољних послова рeдовну месечну конференцију за новинаре на којој је сумирао активности из претходног месеца и најавио предстојеће активности Министарства спољних послова.

У мају, како је министар Дачић рекао, активности ове институције биле су посвећене највећим делом билатералној и регионалној сарадњи, као и српском председавању ОЕБС-у. Напори за што пре отварање преговора о поглављима поводом приступања ЕУ редован су и приоритетан део рада ове институције.

Када је реч о најважнијем спољнополитичком приоритету Србије, приступању Европској унији, свакако најзначајнији је састанак „Пријатељи Србије" одржан 18. маја у Бриселу на иницијативу Аустрије и Италије, а на маргинама Савета Европске уније за спољне послове. Делегација Србије, коју је предводио премијер Вучић, затражила је што скорије отварање поглавља у процесу приступања Европској унији. Састанак је био важан, иако није утврђен конкретан датум за отварање преговарачких поглавља, јер то не зависи од воље Србије већ од наших пријатеља из Европске уније. Србија је урадила све што је могла и ми ћемо наставити са политиком која ће обезбедити бољу будућност за грађане Србије и надамо се да ће ЕУ то знати да цени и поштује. На скупу је потврђено да је Србија кључни фактор стабилности у региону Западног Балкана. Сви учесници састанка, као и министар иностраних послова Немачке Штајнмајер, сложили су се да што пре, и то већ почетком луксембуршког председавања Европској унији, треба отворити прва поглавља.

Управо због преузимања председавања Европској унији, али и у циљу даљег јачања билатералне сарадње и политичког дијалога, почетком маја министар Дачић боравио је у званичној посети Великом Војводству Луксембург. Домаћин му је био министар иностраних и европских послова Жан Анселборн који му је овом приликом пренео да је један од приоритета луксембуршког председавања Европској унији отварање првих поглавља у преговорима са Републиком Србијом.

Свакако најважнија билатерална посета Београду јесте посета руског шефа дипломатије Сергеја Лаврова Београду (15. мај ) будући да се разговарало и о билатералним питањима, али и о српском председавању ОЕБС-у.

26. мајa шеф српске дипломатије говорио је и на седници Савета безбедности Уједињених нација о раду УНМИК-а, на којој је био представљен извештај генералног секретара УН-а Бан Ки Муна. Том приликом, министар се захвалио чланицама Савета безбедности на континуираној пажњи коју посвећују, за Републику Србију изузетно важном, питању Косова и Метохије.

Током претходног месеца, министар је наставио редовне телефонске контакте са министрима иностраних послова Немачке Франк-Валтером Штајнмајером, Швајцарске Дидијеом Буркхалтером, Украјине Павлом Климкином и Русије Сергејем Лавровом.

Свакако најважнија посета у јуну јесте посета Јужном Кавказу тј. Азербејџану, Грузији, и Јерменији. Ове земље министар Дачић посетио је у функцији председавајућег ОЕБС-у, али део посете односио се и на билатерална питања.

У јуну шеф српске дипломатије, састао се са министром иностраних послова Палестине Ријадом Ал Маликијем током званичне посете председника Махмуда Абаса Србији.

Министар је у јуну присуствовао и на заседању Извршног савета Афричке уније, од 11-12. јуна на коме су се окупили министри спољних послова афричких земаља и земаља партнера како би размотрили питања безбедности на афричком континенту, укључујући начине решавања актуелних кризних жаришта, економског развоја и сарадње између чланица АУ.

 Министар се током самита сусрео са високим функционерима Комисије АУ, а имао је и бројне билатералне сусрете са министрима спољних послова афричких земаља са којима је разменио мишљења о могућностима унапређења билатералних односа и подизања нивоа политичког дијалога, а посебно унапређења економске и војно-економске сарадње, за које је раније оцењено да постоје значајне могућности и обострани интерес.

Министар Дачић  имао је и одвојене сусрете са амбасадорима Квинте као и са амбасадорима земаља чланица ЕУ, које спада у редовну размену мишљења о актуелним питањима на међународној сцени и актуелним политичким дешавањима.

На крају, министар Дачић се осврнуо на јако битан део рада ове институције, конзуларна питања. Настављена је даља либерализација визног режима Србије. У Србију, без визе, могу да уђу и бораве, носиоци обичних пасоша из 65 земаља, док је држављанима 129 земаља и даље потребна виза. Примена Одлуке Владе Србије о уласку без виза носиоца страних путних исправа, који поседују важећу Шенген визу, визу Велике Британије и осталих држава чланица ЕУ или визу САД, већ је испољила позитивне ефекте, јер је на месечном нивоу, регистрован повећан број улазака од око 800 страних држављана из пословних и туристичких разлога. Ова тенденција се наставља, а највећи број улазака се односи на држављане Кине, Индије, Грузије и Азербејџана.

Јуче је у Палати Србије одржана конференција почасних конзула Републике Србије, којима се поред шефа српске дипломатије обратио и премијер Србије Александар Вучић. Од 72 почасна конзула, који представљају Републику Србију широм света, Конференцији је присуствовало 38 почасна конзула, који представљају изузетно утицајне привредне и политичке личности у својим срединама. Главна тема Конференције било је јачање активности почасних конзула у остваривању политике и интереса Републике Србије у међународним односима и њиховој подршци промоцији српског извоза и привлачењу страних инвестиција. Ово је била јединствена прилика да се изнесу запажања и предлози наших почасних конзула, како могу да се унапреде и афирмишу међудржавни односи, као и привредна, културна и научна сарадња Републике Србије са државама у којима наши почасни конзули обављају своје функције.

До краја овог месеца, министар је најавио учешће, већ у понедељак, 15. јуна, на годишњем састанку министара иностраних послова земаља Централноевропске иницијативе у Охриду. Министри ће током састанка, у складу са уобичајеном праксом, усвојити Заједничко саопштење о најактуелнијим политичким темама на простору ЦЕИ држава чланица, као и о најважнијим елементима рада ове иницијативе.

16. и 17. јуна у Бечу, у својству председавајућег ОЕБС-у, Дачић ће боравити на састанку Core Group минхенске безбедносне конференције, на позив председавајућег Ишингера, а коју организују Влада Аустрије и ОЕБС. Пре тога, исто 16. јуна, ћу говорити на ОЕБС конференцији о безбедности новинара, медијским слободама и плурализму за време конфликата.

Од 18. до 20. јуна учествоваће на Санктпетербуршком економском форуму на позив заменика премијера Руске Федерације Сергеја Приходка.

Од 22. до 24. јуна планирана је посета Србији вицепремијера Кине Џанг Гаолија.

23. јуна наставља се дијалог у Бриселу са Приштином.

26. јуна Београд ће посетити министар иностраних послова Грчке Никос Коцијас. То је прва посета грчких званичника после формирања њихове владе и она је у склопу, поред учвршћивања иначе добрих билатералних односа, и припрема за посету грчког премијера Алексиса Ципраса.

27. јуна, у Београду ће боравити председавајућа Комисији Афричке уније Нкосазане Дламини-Зуме.

29. и 30 јуна министар је најавио учешће на састанку Скупштине донатора и Надзорног комитета Регионалног стамбеног програма за избеглице (РСП) у Подгорици у својству председника националног Управног одбора за РСП.

30. јуна шеф српске дипломатије најавио је учешће на манифестацији Friends of Europe, а већ 1.јула требало би да се одржи заједничка седница влада Србије и Мађарске.