gototopgototop
Министарство спољних послова Архива саопштења Архива саопштења из 2014. године
петак, 05. септембар 2014. Претвори у пдф Одштампај текст Проследи текст
Редовна месечна конференција за новинаре министра Дачића - септембар
+ larger fontnormal font- Smaller font
Ивица ДачићПрви потпредседник Владе и министар спољних послова Републике Србије Ивица Дачић одржао је данас у Министарству спољних послова редовну месечну конференцију за новинаре, на којој се осврнуо на најважнија достигнућа српске дипломатије у протеклих месец дана и на планове за наредни период.

Конференција о Западном Балкану, одржана у Берлину 28. августа, најбољи је доказ да СР Немачка подржава проширење Европске уније, рекао је министар Дачић, додавши да канцеларка Меркел „држи у својој агенди европске интеграције Србије и целог Западног Балкана". Шеф српске дипломатије рекао је да је његов немачки колега Франк Валтер Штајнмајер прихватио позив током њиховог билатералног састанка 22. августа да посети Србију.

Говорећи о првој посети канадског министра иностраних послова у последњих 13 година, министар Дачић изјавио је да би канадско Министарство могло да послужи као добар модел за евентуалну реорганизацију нашег МСП, будући да у свом портфолију има и економска питања, а да је унапређење економске сарадње један од прокламованих циљева српске дипломатије.

Посета заменика председавајућег Савета министара и министра иностраних послова Босне и Херцеговине Златка Лагумџије, реализована на позив министра.Дачића, означила је наставак политичког дијалога на високом нивоу између две државе у циљу даљег развоја укупних билатералних односа, размене мишљења о унапређењу међусобне сарадње, као и решавања отворених питања.

За наредну недељу министар је најавио посету делегације Комитета за проширење Савета Европске уније (COELA), током које ће бити разговарано о напретку Србије на пољу европских интеграција, као и потенцијалу за отварање појединих поглавља. Истакао је да Србија ради на томе да преговарачка поглавља 32 и 35 буду отворена до краја ове, док је отварање поглавља 23 и 24 планирано за пролеће 2015. године. Такође, министар је најавио и да ће лично присуствовати билатералном скринингу за поглавље 31, једино поглавље преговора у коме је носилац активности Министарство спољних послова, који ће бити одржан у Бриселу 10. октобра.

Министар је подсетио и на чињеницу да је током мандата ове Владе проценат придруживања изјавама ЕУ већи него што је био 2010. или 2011. године.

Најављујући одлазак српске делегације на Генералну дебату 69. заседања Генералне скупштине УН у Њујорку, од 21. до 27. септембра, министар је истакао да ће председник Николић и он лично искористити овај највећи мултилатерални скуп на свету за више десетина билатералних сусрета, те најавио да ће 26. септембра бити одржан министарски састанак на тему "Украјинска криза, ОЕБС и будућност европске безбедности". Министар Дачић узеће у Њујорку учешће и на састанцима низа регионалних иницијатива и форума, попут Процеса сарадње у Југоисточној Европи и састанка МСП-ова Западног Балкана са комесаром ЕУ за проширење Филеом.

Понашање приштинске делегације у Њујорку, на недавној седници Савета безбедности о извештају о раду УНМИК у протеклом тромесечном периоду, и изјаве Енвера Хоџаја о томе да ће Београд и Приштина потписати мировни споразум, министар Дачић оценио је као неприхватљиве. „Ми смо јасно рекли да је дијалог статусно неутралан и ниједним својим чином нисмо дали до знања, нити смо предузели било какве формалне радње које би довеле до признања једнострано проглашене независности", рекао је министар, називајући овакво понашање „покушајем злоупотребе добре воље Београда".

Београд је, како је рекао, спреман за разговоре, али ти разговори у Бриселу тенутно нису у паузи због Србије већ зато што у Приштини није формирана влада и што представници Србије немају са ким да разговарају јер досадашња косовска влада не жели да учествује у тим разговорима, а нова влада још није формирана. "Србија добро зна колико и шта може. Не прецењује своје снаге, не мисли за себе да је велика сила, али са друге стране не мисли да прихвати да се наша добра воља сматра као наша слабост. Ми ћемо и даље задржати конструктивност у том дијалогу и желимо да се ти проблеми решавају", истакао је Дачић.

Говорећи о извештају америчког тужиоца Вилијамсона о трговини људским органима на Косову, министар Дачић је рекао да Министарство спољних послова Србије поздравља тај извештај. "Објективни извештај тужиоца даје нам разлог да верујемо да истрага у вези са убиствима и трговином органима неће бити обустављена. Надамо се да ће извештај тужиоца Вилијамсона допринети да се питање ових тешких злочина пребаци с политичког на правни терен, као и да оснивање суда, који ће се бавити наводима извештаја и на основу њих подизати оптужнице, неће бити одлагано", додао је министар.

На питање новинара да прокоментарише најаве да би Европска комисија могла да укине Комесаријат за проширење, односно да каже да ли би се и како такав потез одразио на шансе Србије да напредује у европским интеграцијама, шеф српске дипломатије рекао је да европска идеја анестезира потенцијалне проблеме на континенту, тако да је за очекивати да ЕУ има позитиван приступ проширењу, јер је то једна од њених најуспелијих политика. Министар Дачић додао је и да се на свим проширењу посвећеним скуповима Србија и Црна Гора помињу као наредне чланице, и да би свака земља требало да напредује заслуженом динамиком.

Он је додао да би у октобру у Београду требало да буде одржана седница министара спољних послова и министара економије Западног Балкана са представницима ЕУ. На тој седници ће, по његовим речима, учествовати и представници приштинских власти у складу са начином на који је договорено њихово учешће односно, како је рекао, асиметричног представљања Косова не као државе, већ уз звездицу и фусноту.
Кључне речи: Ивица Дачић