gototopgototop
Министарство спољних послова Архива саопштења Архива саопштења из 2014. године
четвртак, 13. март 2014. Претвори у пдф Одштампај текст Проследи текст
Саопштење о активностима Министарства спољних послова у вези са парламентарним изборима 16. Марта 2014.г.
+ larger fontnormal font- Smaller font
Министарство спољних послова укључило се у организацију и реализацију ванредних парламентарних избора, заказаних за 16. март, у складу са обавезом о спровођењу избора у иностранству, предвиђеном Законом о избору народних посланика.

Преко целокупне дипломатско конзуларне мреже МСП Републике Србије организације и представници српске дијаспоре обавештени су о поступку пријављивања за гласање у иностранству и то одмах након расписивања избора. Релевантне информације иностранству су достављене путем поште, оглашавањем у просторијама ДКП, у јавним гласилима, преко клубова, као и других организација Срба у расејању. Формулари неопходни за пријављивање на основу којих се остварује гласачко правo у иностранству, благовремено су били расположиви на сајту Министарства спољних послова.

После спроведене иницијалне процедуре, а у складу са Роковником за вршење изборних радњи, Министарство спољних послова је 23. фебруара о.г доставило Републичкој изборној комисији предлог за одређивање бирачких места у иностранству. Након тога, Републичка изборна комисија донела је одлуку, у складу са својим надлежностима, да се отвори 35 гласачких места у 20 земаља. Гласаће се у Аустрији, Немачкој, Француској, В. Британији, Турској, Хрватској, БиХ, Црној Гори, Македонији, САД, УАЕ, Либији, Норвешкој, Холандији, Словенији, Швајцарској, Белгији, Италији, Русији и Чешкој Републици. Гласање ће се обавити у амбасадама и конзулатима РС, осим у Вићенци (Италија), где је, због великог броја пријављених гласача, организовано гласање у просторијама градске администрације.

По закључењу бирачког списка, Министарство правде и државне управе је донело одлуку да на предстојећим парламентарним изборима право гласања у иностранству остварује 6 808 пријављених српских грађана. То је незнатно повећање у односу на парламентарне изборе 2012. године, када је било уписано 6 019 гласача у иностранству. Држављани Србије који су се пријавили за гласање у дипломатско-конзуларном представништву, које Републичка изборна комисија није прогласила бирачким местом у иностранству, могу своје бирачко право да остваре у Србији, у општини у којој имају пријављено пребивалиште.

На предлог Министарства спољних послова, Републичка изборна комисија је донела решења о образовању сталних састава бирачких одбора на 35 гласачких места у иностранству. Дипломатски курири Министарства спољних послова, који ће уједно бити и чланови бирачких одбора у иностранству, дистрибуираће гласачки материјал на бирачким местима у иностранству. По завршетку гласања, Записник о раду бирачког одбора и утврђивању резултата гласања, као и остали гласачки материјали, биће комисијски запечаћени и предати Републичкој изборној комисији ради утврђивања коначних изборних резултата у иностранству.