gototopgototop
Министарство спољних послова Актуелно
субота, 12. децембар 2015. Претвори у пдф Одштампај текст Проследи текст
Председавајући ОЕБС-у, генерални секретар ОЕБС-а и директор ОДИХР-а поздрављају Резолуцију Савета безбедности УН о младима, миру и безбедности
+ larger fontnormal font- Smaller font
1212015 belgrade_wien_warsawПредседавајући ОЕБС-у и министар спољних послова Републике Србије Ивица Дачић, генерални секретар ОЕБС-а Ламберто Занијер и директор ОЕБС-ове Канцеларије за демократске институције и људска права (ОДИХР) Михаел Георг Линк поздравили су данас Резолуцију Савета безбедности УН о младима, миру и безбедности, усвојену раније ове недеље.

Позвали су на већу заступљеност младих мушкараца и жена у мировним процесима и превенцији и решавању конфликата, нарочито у јеку пораста радикализације која води насиљу и екстремном насиљу међу младима, што може бити плодно тло за тероризам.

"Оснаживање младих је кључно за стварање ефикасних контра-наратива који охрабрују осетљиве појединце да одбаце тероризам, као и за спречавање семена нетолеранције, радикализације и екстремизма да пусти корене у нашим друштвима", рекао је Дачић. "Поздрављам прву резолуцију Савета безбедности УН о питањима младих, мира и безбедности и подсећам да је Декларација о младима и безбедности једногласно усвојена прошле недеље на Министарском савету ОЕБС у Београду, што наглашава улогу коју млади могу да имају подржавајући државе учеснице у спровођењу обавеза ОЕБС-а, у све три димензије безбедносног концепта Организације".

Министар је додао да је председавање Србије ОЕБС-у, раније ове године, по први пут у историји Организације именовало специјалне представнике за младе и безбедност.

"Повећано учешће и ангажовање младих у доношењу одлука на свим нивоима, укључујући у оквиру међународних институција и механизама, од кључног је значаја за напоре у циљу превенције и решавања конфликата, као и супротстављања екстремном насиљу и радикализацији који доводе до тероризма", рекао је генерални секретар Занијер. "Наглашавајући наше заједничке напоре, ове године сам се придружио председавању Србије у покретању кампање 'ОЕБС уједињен у борби против екстремног насиља' која је већ допрла до око четири милиона људи преко друштвених мрежа, дајући глас младим људима и на добар начин користећи њихово креативно размишљање у циљу ефикасног решавања овог питања".

Директор Линк је рекао: "Млади могу да одиграју кључну улогу у напорима за унапређење толеранције и универзалних људских права како би се оспориле екстремистичке идеје које заступају уништење демократије и негирање људских права и основних слобода. Обезбеђивање очувања ових права и слобода, као и промовисање плуралистичких, демократских друштава, у самом је средишту ОЕБС-овог концепта свеобухватне безбедности и мора да представља суштину сваке ефикасне политике за борбу против тероризма".

ОЕБС је активан у промовисању већег учешћа младих лидера у доношењу одлука, као и политичког учешћа младих уопште, укључујући у оквиру Организације.

У септембру 2015. године, председавање Србије ОЕБС-у организовало је конференцију у Београду која је у сврху разговора о најбољим начинима за решавање изазова радикализације окупила представнике младих из целог региона ОЕБС-а, надовезавши се на тај начин на велики број обука, семинара и Форума младих лидера на тему оснаживања младих одржаних током 2014. и 2015. године.




Фото:UN Photo/Amanda Voisard