gototopgototop
Министарство спољних послова Актуелно
уторак, 12. мај 2015. Претвори у пдф Одштампај текст Проследи текст
На припремном састанку Форума ОЕБС о економији и животној средини одржаном у Београду, наглашена потреба за регионалном сарадњом на управљању водама
+ larger fontnormal font- Smaller font
125015 oebs_forumПрекогранична сарадња на управљању водама може да значајно допринесе сигурности и безбедности грађана, закључак је учесника дводневних разговора о управљању водама у области ОЕБС, који су приведени крају данас у Београду.

Више од 200 званичника и кључних актера припадника невладиних организација, академске заједнице и међународних организација који представљају 57 земаља учесница ОЕБС, разговарало је о управљању водама у контексту ОЕБС, од 11. до 13. маја у оквиру другог припремног састанка Форума ОЕБС о економији и животној средини у 2015.

„Управљање водама није тек још једно од питања животне средине, већ један од најважнијих изазова с којима се суочавамо у овом тренутку", рекао је државни секретар у Министарству унутрашњих послова Републике Србије Александар Николић. „Регионална координација и оперативна сарадња са суседним и другим земљама у заједничком мониторингу, размени информација и обуци, кључна је за постизање успеха".

Прошлогодишње разарајуће поплаве на Западном Балкану показале су важност прекограничне сарадње по питању природних непогода. „Постојање ризика од поплава једна је од највећих претњи за нас", рекао је председник Међународне комисије за заштиту слива реке Дунав, министар пољопривреде Републике Хрватске, Дражен Куречић. „Уз заједничке напоре и развој система за прогнозу времена, можемо превазићи ову претњу и нашим грађанима пружити потребну сигурност".

Координатор ОЕБС за економске и еколошке активности, Халил Јурдакул Јигитгуден, нагласио је да је учешће актера и сарадња у процесима доношења одлука може осигурати брзо реаговање на локалне потребе и допринети већој транспарентности. „Квалитетно управљање водама је кључно за испуњавање захтева у погледу вода и превенцију конфликта".

Директор Одељења за животну средину Економске комисије УН за Европу, Марко Кајнер, рекао је: „Заједничко и одговорно управљање водама је неопходно за доношење добро промишљених одлука и може помоћи у превенцији или смањењу негативних ефеката по развојне инвестиције и водне ресурсе". Такође је нагласио важност сарадње у управљању природним ресурсима, решавању питања претњи по животну средину и повећању безбедности и стабилности.

Око 100 учесника ће 13. маја посетити области погођене поплавама из маја 2014, Бијељину у Босни и Херцеговини, као и Шабац и Обреновац у Србији. Ове посете терену подржале су Мисије ОЕБС-а у Босни и Херцеговини и Србији.

Налазима са састанка биће допуњени закључци јануарског првог припремног састанка, и утрт пут ка закључном састанку Форума у Прагу од 14-16. септембра 2015.

Фото:OSCE/Milan Obradović