gototopgototop
Министарство спољних послова Актуелно
среда, 08. април 2015. Претвори у пдф Одштампај текст Проследи текст
Председавајући ОЕБС-у Дачић и Генерални секретар ОЕБС-а Занијер на заједничким консултацијама о решавању кризе у Украјини
+ larger fontnormal font- Smaller font
osceПредседавајући ОЕБС-у, први потпредседник Владе Србије и министар спољних послова Ивица Дачић одржао је данас консултације о активностима ОЕБС-а у погледу решавања кризе у Украјини са генералним секретарем ОЕБС-а Ламбертом Занијером, специјалним представником председавајућег ОЕБС-у за Украјину Хајди Таљавини и шефом Специјалне посматрачке мисије ОЕБС-а у Украјини Ертугрул Апаканом. 

Ситуација на истоку Украјине показује знаке напретка и сада треба консолидовати напоре да би се тамо подстакао политички процес, и у том циљу биће формиране радне групе, поручили су данас шеф српске дипломатије и председавајући ОЕБС-у Ивица Дачић и Генерални секретар ОЕБС-а Ламберто Занијер.

"Наш план је да тражимо од страна да те радне групе почну да раде већ следеће недеље", истакао је Дачић на заједничкој конференцији за новинаре након састанка са представницима ОЕБС-а, и додао да ће он, као председавајући ОЕБС-у, именовати координаторе тих радних група.

Да би се подстакао политички процес неопходно је формирати радне групе које ће се бавити питањима безбедности, политичким питањима, економијом и хуманитарним питањима, рекао је Дачић.

Он је указао да је потребно обезбедити финансијска и техничка средства за посматрачку мисију ОЕБС-а у Украјини, о чијем је продужетку и проширењу Србија као председавајућа припремила одлуку.
Потребно је обезбедити сателитске снимке, беспилотне летелице, опрему за разгледање терена.

"Србија као председавајућа ОЕБС-у је потпуно посвећена пружању помоћи у решавању ситуације у Украјини, у складу са споразумима из Минска, кроз подршку политичком дијалогу, кроз Нормандијски квартет и трилатералну контакт групу", рекао је Дачић.

Он је поручио да је у наредном периоду потребна јасна координација између Нормандијског формата и ОЕБС-а.

Дачић је најавио да ће позвати и шефа швајцарске дипломатије Дидијеа Буркхалтера да дође у Београд 28. априла, када ће у посету доћи и немачки министар спољних послова Франк-Валтер Штајнмајер, како би се одржала седница Тројке ОЕБС-а, о Украјини као главној теми.

Занијер је изјавио да се на истоку Украјине прекид ватре генерално поштује, те да је ово кључна фаза коју треба искористити да се, у светлу позитивног развоја догађаја, ситуација унапреди уз успостављање радних група, интензивирање разговора и спровођење споразума из Минска.

И он је указао на потребу за јачањем посматрачке мисије, којој је мандат продужен и чији се број чланова повећава, истакавши да је неопходно ојачати њене техничке капацитете.

"Агенда је комплексна, зато је координација између свих кључних актера и активности једна од кључних ствари", закључио је Занијер.

Са њим је сагласна и Хајди Таљавини, специјална представница председавајућег ОЕБС-у за Украјину, која је упозорила да, ако нема директног контакта и разговора, ситуација може да ескалира.