gototopgototop
Одштампај текст
Руска Федерација
+ larger fontnormal font- Smaller font
Званичан назив: РУСКА ФЕДЕРАЦИЈА
Државно уређење: Федеративна република
Главни град: Москва
Шеф државе: Владимир Путин
Премијер: Михаил Мишустин
Министар иностраних послова: Сергеј Лавров
Датум успостављања билатералних односа: 23. фебруара 1838. године


Политички односи:

Билатерални односи између Републике Србије и Руске Федерације се темеље на стратешком партнерству које се ослања на дубоко узајамно осећање пријатељства, вишевековне историје односа и традицију језичке, духовне и културне блискости братских народа двеју земаља. Динамика контаката на највишем нивоу између званичника двеју земаља је интензивна. Званична посета Београду председника РФ В. Путина реализована је 19.01.2019. Председник Р. Србије А. Вучић је био у посети Москви 23. и 24.06.2020, уз учешће на Паради победе. На нивоу премијера, Д. Медведев је посетио Београд 19.10.2019, а А. Брнабић Москву 25.10.2019. МИП РФ С. Лавров је посетио Београд 15.12.2020. ППВ и МСП И. Дачић је боравио у посети Москви 20.12.2019.
Основа српско-руских односа постављена је 1191. када је Растко Немањић у руском манастиру Светог Пантелејмона на Светој Гори примио монаштво. Српско-руски односи доживљавају процват за време цара Петра Великог. Руски дипломата српског порекла гроф Сава Владиславић Рагузински, који је био у служби на двору цара Петра Великог, заслужан је за склапање 1728. Бјуринско-Кјахтанског споразума о разграничењу Русије и Кине. У првој половини 18. века већи број Срба почиње да се насељава у Русији, посебно у периоду 1751-1752. Руска царица Јелисавета Петровна доноси одлуку о формирању Аутономне области Новаја Сербија у северо-западном делу Запорожја, а 1753. области Славјеносербија између река Бахмут и Луган. Ове српске области су аутономију имале до 1764.
 
 
Економски односи:

Односи се успешно развијају у свим областима, а посебно су интензивни у трговинској, инвестиционој, енергетској, пољопривредној, војној и војно-техничкој, научно-техничкој и културној области, као и у сфери изградње железничке инфраструктуре. И поред веома развијене економске сарадње, постоји обострани интерес и могућности за њено даље јачање.

У периоду јануар-новембар 2020. укупна трговинска размена Р. Србије и Руске Федерације је износила 2,240 млрд УСД (1,993 млрд ЕУР), од тога наш извоз 829 мил. УСД (732 мил. ЕУР), а увоз из РФ 1,411 млрд УСД (1,261 млрд ЕУР). У 2019. г. укупна спољнотрговинска размена је износила 3,561 млрд УСД, од чега извоз Р. Србије 977 мил. УСД, а увоз 2,584 млрд УСД (пораст размене од 16%, пад извоза од 4% и пораст увоза од 27%).
Р. Србија у Руску Федерацију извози: јабуке, гуме, хула-хоп чарапе, соју, хартију и картон, лекове, препарате за чишћење, јагоде, сир млади, циркулационе пумпе. Из Руске Федерације увози: нафту, природни гас, минерална или хемијска ђубрива, уреу, дуван, цигарете, моноамонијум фосфат, угљеник и др.
Руски капитал учествује у значајном обиму у Р. Србији. Најзначајнији инвеститори су „Гаспромњефт" са приватизацијом и улагањима у „НИС" и „Лукоил" у „Беопетрол", а у банкарству „Сбербанка".

 

Билатерални уговори:

Р. Србија и Руска Федерација имају веома развијену уговорно-правну базу билатералних односа која обезбеђује правно регулисање важних области сарадње.
 
По свом значају се издваја Декларација о стратешком партнерству између Републике Србије и Руске Федерације, потписана 24. маја 2013. у Сочију, која је дала додатни квалитет билатералним односима, као и следећи споразуми:
 
Споразум о стимулисању и узајамној заштити улагања;
 
Уговор о избегавању двоструког опорезивања у односу на порезе на доходак и на имовину;
 
Споразум о слободној трговини између СР Југославије и Руске Федерације (овај споразум ће престати да важи након ступања на снагу Споразума о слободној трговини између Р. Србије, с једне стране и Евроазијске економске уније и њених држава чланица, с друге стране - ратификован од стране Р. Србије, преостаје да га ратификују још три државе чланице Евроазијске економске уније, а 60 дана након тога Споразум ступа на снагу);
 
Споразум о социјалној сигурности.
 
У плану је потписивање већег броја међудржавних споразума у наредном периоду.
 
 
Конзуларне информације:
 
Визни режим са Руском Федерацијом и важне информације за путовања у дату државу: http://www.mfa.gov.rs/sr/index.php/konzularni-poslovi/putovanja-u-inostranstvo/vize-za-inostranstvo-i-informacije-o-drzavama/100-spisak-zemalja-za-putovanje-u-inostranstvo/10591-ruska-federacija-konz?lang=cyr
 

Контакти:
 
Амбасада Р. Србије у Москви: http://www.moskva.mfa.gov.rs

Амбасада Руске Федерације у Београду: https://serbia.mid.ru

Министарство спољних послова Р. Србије
Одељење за Русију и Евроазију
011/306-8349; Ова адреса ел. поште заштићена је од спам напада, треба омогућити ЈаваСкрипт да бисте је видели

(Последње ажурирано среда, 27. јануар 2021.)