![]() | |
Холандија |
+ larger fontnormal font- Smaller font | ||||||
ВИЗНИ РЕЖИМ
РЕЖИМ УЛАСКА ДРЖАВЉАНА РЕПУБЛИКЕ СРБИЈE У УСЛОВИМА ПАНДЕМИЈЕ COVID-19
Транзит је дозвољен. Дозвољава се улазак лицима која имају неодложну и хитну потребу да посете своје породице (неизлечива болест или у случају сахране), особама којима је потребна међународна заштита, особама које се примају из хуманитарних разлога, студентима, високо образованим мигрантима и особама које су у емотивној вези са холандским држављанима. Од 29. децембра 2020. године лица која долазе авионом у Холандију морају да поседују негативан тест, не старији од 72 сата. Потребно је да то буде молекуларни PCR тест и тест на Sars-Cov-2/COVID-19. Други типови теста, укључујући брзи тест, се не прихватају. Наведена одлука се односи на све особе (старије од 13 година) које долазе авионом у Холандију из области које су дефинисане као високо ризичне по питању ширења вируса, што тренутно обухвата готово све земље Европе и света. Негативан тест је обавезан и за холандске држављане и држављане ЕУ, а односи се и на путовања изван територије ЕУ у Холандију, као и на путовања из осталих држава ЕУ у Холандију. Одлука о обавези поседовања негативног теста се не односи на улазак у Холандију копненим путем. Додатне информације о процедури уласка и изузецима од забране путовања могу се нажи у следећем линку: https://www.government.nl/topics/coronavirus-covid-19/tackling-new-coronavirus-in-the-netherlands/travel-and-holidays/visiting-the-netherlands УЛАЗАК И ИЗЛАЗАК ИЗ ЗЕМЉЕ
Носиоцима биометријских пасоша Р. Србије није потребна виза за боравак до 90 дана у периоду од шест месеци. Безвизни режим се не односи на носиоце путних исправа Републике Србије које је издао МУП РС - Координациона управа. Виза се прибавља у Амбасади Холандије у Београду. Од грађана Србије који поседују биометријске пасоше се више изричито не тражи да поседују здравствено осигурање, али се препоручује. Такође, пожељно је имати позивно писмо са планом пута, уколико се иде у приватну посету, или резервацију хотелског смештаја и повратну карту, уколико се иде туристички. Холандска гранична полиција има дискреционо овлашћење да не дозволи улазак на територију Холандије и поред испуњености услова за улазак, уколико процене да ће особа остати у Холандији илегално, радити на црно или се бавити недозвољеним активностима, стога ће гранична полиција готово од сваког затражити доказ о сврси посете и повратку. Свако ко путује у Холандију или излази из ње мора да пријави новац у износу већем од 10.000 евра. Не постоји обавеза поседовања одређене количине новчаних средстава по дану боравка. СОЦИЈАЛНИ СПОРАЗУМИ
Међутим, не примењује се на: законе или прописе који покривају нову грану социјалног осигурања, уколико не дође до споразума у том смислу и не примењује се на законе или прописе којима се проширују постојећи системи на нове категорије корисника уколико се томе успротиви влада заинтересоване стране уговорнице и о томе писменим путем обавести владу друге стране уговорнице у року од три месеца од дана објављивања поменутих закона и прописа. Конвенција се не примењује на социјалну помоћ нити на посебне режиме осигурања који се односе на службенике или на са њима изједначено особље.
КОРИСНЕ ИНФОРМАЦИЈЕ
ЗДРАВСТВЕНА СИТУАЦИЈА – Здравствена ситуација је добра. Препоручује се путно здравствено осигурање, посебно с обзиром да су у Холандији цене здравствених услуга веома високе. За хитне случајеве најбоље је директно доћи на одељење хитне помоћи оближње болнице.
БЕЗБЕДНОСНА СИТУАЦИЈА – Холандија је у начелу безбедна земља, у којој највећи проблем представља ситни криминал и џепарење, посебно у већим градовима попут Амстердама. На државном нивоу проглашен је висок ниво опасности у односу на могућност терористичких напада, што је последица присуства холандских војника у Авганистану и подршке војној интервенцији у Ираку. У хитним случајевима полицију можете контактирати на телефонски број 112. За све остале случајеве који не изискују претерану хитност, општи број телефона холандске полиције је 0900-8844.
Железнички саобраћај је веома развијен. Скоро сви градови у Холандији повезани су железницом. Мрежа ауто-путева је изузетно развијена и повезује скоро сва већа места у Холандији. Међуградски аутобуски саобраћај готово и да не постоји. Опште ограничење брзине је 100 км на сат. Ипак, и поред веома развијене путне мреже, гужве на ауто-путевима су веома честе. У Холандији саобраћа велики број такси превозника. Ова возила најчешће нису обележена стандардним такси ознакама, већ се разликују од осталих возила искључиво на основу регистарских таблица које су плаве боје (за разлику од осталих које су жуте боје). Скоро у свим већим градовима, веома добро функционише и градски превоз аутобусима, трамвајима и метроом. Карактеристично је да готово у свим градовима, од 2011. године је уведен систем OV-chipcard, односно јединствених електронских карата које се могу купити у продавницама и на железничким станицама и које се могу користити у скоро свим местима у Холандији за коришћење услуга градског превоза. Држављани Р. Србије могу управљати моторним возилима, са српским возачким дозволама, уз истовремено поседовање међународне возачке дозволе, током туристичког боравка у Холандији. Србија и Холандија немају закључен Меморандум о међусобном признавању и замени возачких дозвола. ОСТАЛО – Монета у Холандији је евро. Безготовинско плаћање је веома заступљено, а аутомати за подизање новца распрострањени. Кредитне и дебитне картице издате у Р. Србији (Maestro, Visa, Mastercard и сл.) могу се користити и у Холандији. Забрањено је производити, поседовати, продавати, увозити и извозити дрогу. Међутим, канабис се може купити и конзумирати у посебно одређеним местима за продају (Coffee shops), док је конзумирање дроге на улици или другим јавним местима забрањено. Контакти:
|
||||||
(Последње ажурирано петак, 05. фебруар 2021.) |