![]() |
|
Zambija |
+ larger fontnormal font- Smaller font | ||||||
VIZNI REŽIM
REŽIM ULASKA DRŽAVLjANA REPUBLIKE SRBIJE U USLOVIMA PANDEMIJE COVID-19
Državljani R. Srbije mogu da uđu u R. Zambiju. Obavezan je karantin u trajanju od 14 dana u prostorima koje je odredila država. Trošak karantina pada na teret stranog državljanina.
ULAZAK I IZLAZAK IZ ZEMLjE
SOCIJALNI SPORAZUMI
KORISNE INFORMACIJE
Savetuje se korišćenje flaširane vode za piće. Voće i povrće je potrebno dobro oprati i osušiti pre nego što se konzumira sveže. U restoranima, zahtevati da meso bude dobro pečeno (well done). Epidemije kolere i drugih bolesti „prljavih ruku" su često prisutne. Malarija često postoji u oblastima niže nadmorske visine (naročito teritoriji oko Viktorijinih vodopada i doline drugih reka) gde se savetuje upotreba repelenata i, eventualno, uzimanje antimalarika. Detaljnije informacije o aktuelnoj zdravstvenoj situaciji mogu se naći na veb-sajtu Svetske zdravstvene organizacije.
BEZBEDNOSNA SITUACIJA – Bezbednost u Zambiji je relativno pristojna u gradskim sredinama. Kriminala ima u nebezbednim delovima gradova. Postoji opasnost od sitnih krađa i dzeparenja, kao i od prevaranata koji na razne načine koriste strane turiste ili na semaforima razbijaju stakla kola radi pokušaje krađa, slabije otmica. Ne preporučuje se šetnja noću, a na mestima gde su velike gužve (lokalne pijace i sl.) treba voditi računa o dzeparenju i plački. Treba izbegavati vožnju van naseljenih oblasti, kao i u ruralnim mestima u toku noći. U kišnom periodu koji traje od oktobra do aprila česte su poplave.
Nema ograničenja za unos/iznos deviza, ali je potrebno prijaviti na graničnom prelazu sve sume preko 5.000 USD. Bescarinski uvoz je dozvoljen za 400 cigareta ili 500 gr duvana, jedne boca žestokog alkoholnog pića i vina, kao i 2,5 litra piva. Parfem u boci zapremine 1oz. Suveniri se mogu izvoziti bez ograničenja, ali trofeji kao što su zubi, kosti, rogovi, školjke, kandze, koža, perje i sl. podležu režimu izvoznih dozvola. Lovačko oružje je moguće uneti, uz prijavljivanje na graničnom prelazu. Manji kućni ljubimci se mogu uneti uz sertifikat o izvršenoj vakcinaciji. Savetujemo da pre polaska na putovanje proverite aktuelnu zdravstvenu situaciju na veb-sajtu Svetske zdravstvene organizacije, Regionalne kancelarije za Afriku. Generalno, opšta sanitarna situacija nije zadovoljavajuća. Savetuje se korišćenje flaširane vode za piće. Voće i povrće je potrebno dobro oprati i osušiti pre nego što se konzumira sveže. U restoranima, zahtevati da meso bude dobro pečeno (well done). Epidemije kolere i drugih bolesti „prljavih ruku" su često prisutne. Malarija često postoji u oblastima niže nadmorske visine (naročito teritoriji oko Viktorijinih vodopada i doline drugih reka) gde se savetuje upotreba repelenata i, eventualno, uzimanje antimalarika. Detaljnije informacije o aktuelnoj zdravstvenoj situaciji mogu se naći na veb-sajtu Svetske zdravstvene organizacije.
Klima: novembar, decembar, januar, februar, mart i april je sezona kiša. Dani su topli, do 27°C, noći sveže. Maj, jun, jul i avgust je suvi, hladni period (6° C do 24° C). Septembar i oktobar i dobar deo novembra je vrući, suvi period, temperature 25°C do 35°C. Hoteli imaju internet i WI-FI konekcije. Operateri mobilne telefonije imaju ugovore o romingu sa većinom evropskim kompanijama, ali je isplativije koristiti lokalne, nego srpske kartice. Pre polaska potrebno je proveriti da li operater mobilne telefonije čije usluge putnik koristi ima ugovor o romingu sa Zambijom. Dodatno, bezbednosnu taksu plaćaju svi avio-putnici u odlasku. Cena je 3 USD po osobi za domaće letove i 5 USD za međunarodne letove. Ovo je takođe obično uključeno u cenu avio karte, ali od vas će se tražiti da platite odvojeno u zambijskoj kvači ako nije. Preporučuje se da putnici sa sobom nose potrebnu količinu lekova koje inače redovno koriste. Preporučuje se putovanje preko turističkih agencija, dok se za individualna putovanja treba temeljito pripremiti. Zvanični jezik je engleski. Kontakti:
|